Site icon T K N L J

Eğer seni takip etmezsem o televizyonu kullanamazsın

IMG_3419Akıllı televizyonlar yeni ev konseptimizin en iyi parçalarından biri. Bilgisayar açmamıza gerek bile bırakmadan evin içinde internete girmemizi sağlar, internetten filmleri alıp bize getirir, Youtube seyretmemizi sağlar ve hatta oyun oynamamızda bize yardımcı olur.

Yeni akıllı televizyonlarının en ilginç yönlerinden biri de henüz tüm kullanım alanlarının tam anlamıyla ortaya çıkarılamamış olması. Eskiden olsa televizyonların evimizin neresinde durduğu, üstüne ne kadar ışı geldiği, sesinini ne kadar açık kalacağı gibi bilgiler ezberden tüm sektör tarafından bilinirdi. Ama akıllı televizyonlar tüm oyunu baştan sona değiştirtti ve yeni düzende minicik de olsa bir yenilik yakalayanlar muhtemelen gelecek nesilin şampiyon televizyon satıcısı olacak… Olabilir…

Ama televizyon firmaları bu işin suyunu çıkarmış durumda. Bir dostum bana LG ile ilgili yaşadığı sorunu göndermiş. LG önüne uzun uzun bir kullanım şartı çıkarmış. Eğer bu şartları kabul etmezseniz, televizyonun hemen hiçbir şeyini kullanamıyorsunuz.

Nedir bu şartlar gelin bakalım:

İnternet LG’nin bu tuhaf isteklerini eleştiren insanlarla dolu. Tüketici kanunu imzadan geçmiş ve 6 ay sonra yürürlüğe girecekken içinde bununla ilgili bir tüketici koruması görmedim. Ben televizyona para veriyorsam onu her şekilde kullanmak için veririm. Ben televizyonumu başkalarına bilgi vermeden de kullanabilmeliyim. Ben bilgilerimi Kore’ye gönderilmesi onayını vermeden de televizyonumu kullanabilmeliyim. =

Bana zorunlu olarak al bilgilerimi istediğin gibi kullan modu işaretlettiremezsiniz. Böyle bir hakkınız yok. Hele benim bilgilerimi güya bana daha iyi hizmet verilsin diye promosyon amaçlı başkalarıyla paylaşmak sizin haddiniz değil.

Olmaz olsun böyle teknoloji ve bunu engellemeye dahi çalışmayan kanunlar…

Exit mobile version