Erdoğan Merkel ile CeBIT’i açarken özellikle IBM’i Türkiye’ye yatırıma çağırdı

Beklenen gerçekleşti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ilk kez bir teknoloji platformunda buluştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte Uluslararası Bilişim Teknolojileri Fuarı CEBIT’in açılış törenine katıldı.

Törende bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi IBM’i Türkiye’de yatırım yapmaya davet etti. Erdoğan, ‘Son 4 yılda 57 milyar dolar yatırım çeken ve bu noktada dünyada ilk sıralarda yer alana Türkiye’nin, Bilişim Teknolojilerine yapılacak yatırımlar konusunda her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, ‘Dünyanın 17. büyük ekonomisi konumsundaki ülkemize her alanda olduğu gibi bu alanda da uluslararası yatırımcıları beklediğimizi burada bir kez daha vurgulamakta fayda görüyorum. Özellikle IBM’i ülkemizde çok daha farklı bir şekilde görmek isteriz’ dedi.

Neden özellikle IBM sorusunun cevabını muhtemelen ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

CEBIT Fuarı’nın açılışından önce Türk ve Alman iş adamlarıyla bir araya geldiklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri gözden geçirdiklerini ifade etti. Oradaki konuşmasında Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin yeni olmadığını ifade ettiğini söyleyen Erdoğan, ‘Bizim Almanya’da bulunan vatandaşlarımızın sayısı, şu anda birçok Avrupa Birliği ülkesinin nüfusundan daha fazla. Ancak Türkiye ile Almanya’nın ilişkileri sadece göçmenlerden, sadece Almanya’daki Türk vatandaşlarından ibaret değil. Türkiye’nin AB’ye üyeliğini en iyi şekilde anlayacak olan ve en büyük desteği verecek olan ülke de kuşkusuz Almanya’dır. Türkiye’yi bu kadar yakından tanıyan, Türkiye ile bu kadar iç içe olan Almanya, Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin neler getireceğini, birliğe neler kazandıracağını en güzel şekilde takdir edecek bir ülkedir’ dedi.

Başbakan Erdoğan CEBIT 2011’in hayırlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.