iPhone furyası bu gidişle insanlara kafayı yedirtecek. Daha yeni çıkan bir serinin heyecanı yaşanırken bir sonrakinin ne zaman çıkacağı tartışmalarının sürdüğü başka bir cihaz ya da ürün geliyor mu aklınıza? iPhone böyle bir şey. Dengeleri alt üst etti, bazı araştırmalara göre sekse bile tercih edilir hale geldiğini öğrendik, yok artık dedirtti. Ama tüm bunlar gerçek.
Biz de bu furyadan nasibizimi aldık ve yeni çıkacak iPhone’a bir bakalım dedik, hakkında neler yazılmış, neler söylenmiş. Yeni çıkacak cihazın adı iPhone 5 mi olur yoksa 4S ile mi geçiştirirler bilinmez. Yeni nesil iPhone’da olacak özellikler ile ilgili şimdiye kadar çıkan söylentilere bir göz atalım:
Bizim için en önemlisi satışa çıkma tarihi. Bütün planlamalarımızı, bütçelerimizi Ekim’e ayarlayalım. Çünkü pek çok söylentiye göre Ekim’de yeni bir cihaz çıkarılacak. Apple’ın her sene yeni bir telefon çıkarma geleneğini bozmadan ve bizleri de üzmeden Ekim’de sevenlerine yeni iPhone’u sunması bekleniyor.
Kablosuz senkronizasyon ve şarj etme. Bu özellik devrim yaratacak nitelikte. HP Touchpad’de olur da Apple’da nasıl olmaz deyiveren yazılımcılar şu sıralar harıl harıl bu teknolojiyi çözmek ve uygulamak ile uğraşıyor olmalılar.
8 megapiksel kamera. iPhone 4’te 5 megapikseldi, telefon için fena olmayan kalitede çekiyordu. Ama iyileştirilmiş flaş özelliği de gelirse tadından yenmez diye düşünülebilir.
Birazcık üzücü bir özellik ise iPhone 4’te 4 inç olan ekran boyutunun iPhone 3’teki gibi 3,5 inçe düşürülmesi. Aslında hazır telefonun modeli büyüdükçe ekranı da büyütüyorlarken iPhone 5’te de 5 inç oluverseydi, temiz bir geçiş yapılmış olurdu. Angry Birds oynayanlar küçük ekranda oynarken daha çok kızgınlaşabilirler.
iCloud, yani bulutlama tekniğinin azıcık geç kalınmış da olsa yeni cihazda yer alacağı söylentiler arasında. Yani ne işimize yarayacak derseniz, şöyle ki: Telefondan çektiğiniz resimler, indirdiğiniz müzikler, satın aldığınız uygulamalar bulutlama yapılıp iTunes vasıtası ile hangi cihazla bağlandıysa, mesela bilgisayarınızla, nerede olursanız olun o cihazdan erişilebilir olacak.
iPad 2’de kullanılan A5 işlemcisi yeni iPhone’a da gelecek. Zaten her telefonda işlemci sürümünün değiştiğini düşünecek olursak bu çok beklendik bir yenilik. Ancak yine de iPhone 4’ten daha hızlı bir işlemci ile karşı karşıya olmak insanı şimdiden heyecanlandırıyor.
Türkiye’de olsa satışları patlatacak bir özellik: Deprem habercisi. Japonya’da uygulanıyor ancak daha Amerika’da bile olacağı kesin değil. Kaldı ki altyapıyı devlet ya da ilgili kurum sağladığı için iPhone teknik olarak olanak sunuyor, kullanılması, içeriğin zenginleştirilmesi yerelleştirme gerektiriyor.
Bizde zaten tüm operatörlerde zaman içinde satışa çıkıyor yeni iPhone’lar ama Amerika’da durum pek öyle değil, sadece anlaşmalı operatörler satabiliyordu. Yakın zamana kadar iPhone satışları yalnızca AT&T’nin tekelindeydi. Verizon yeni satmaya başladı. Bu yeni cihazda diğer operatörler T-Mobile ve Sprint de iPhone satabilecek hale gelecek.
Bütçesini çok zorlamadan Apple’ın mobil cihazlarını kullanmak isteyenler için de yeni nano geliyor. 8 GB’lık hafızası olan iPhone Nano ile yine muhteşem bir Apple deneyimi yaşayacağınızı siz de şimdiden biliyor olmalısınız.
Başta da belirttiğimiz gibi bunlar resmi açıklamalar değil. Yalnızca farklı kaynaklardan edinilen bilgilere göre çıkan söylentiler. Ama pek çoğunun uygulanması için gerekli teknolojiler mevcut, dolayısıyla olmaması için hiçbir engel yok.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.