iPhone’u (güya) barda bulan gazeteci yargılanmayacakmış

Gizmodo.com editörü Jason Chen ve şirketin başı dertte. 2010’un Mart ayında bir barda bulunan iPhone prototipinin bulunması biraz başlarını ağrıtmış gibi duruyor. Olayın gerçekleştiği San Mateo bölge savcısı ise bunun bir araştırmacı gazetecilik durumu olduğunu ve belirli bir yasa kapsamında gazetecilerin kaynaklarının gizliliğini korumaya yönelik bir kanunun olduğunu belirtti.
Gizmodo, prototipin görüntülerini sitesinde yayınladıktan sonra Chen’in evi basılarak bilgisayarına el konulmuştu. Site ve diğer medya organizasyonları baskının yasal olmadığını çünkü gazetecilerin yayınlanmamış notlarına el konulmasının eyalet kanunlarınca yasaklanmış olduğunu belirtti.
Ancak savcı, bir Apple çalışanı tarafından bir barda unutulan telefonu bulup satan iki genci dava etti. Gençlerin her ikisi de kayıp eşyalara uygulanması gereken davranışa uymamaktan ve biri de çalıntı eşyaları mülk edinmekten suçlanıyor.
Gizmodo’nun davanın durumundan oldukça mutlu olduğu belirtildi. Şirketin üst düzey yöneticilerinden Gaby Darbyshire ise her zaman kanunlara uygun hareket ettiklerini, ancak durumun editör Jason Chen için ister istemez stresli bir durum olduğunu ve artık bu olayı geride bıraktıkları için bir sorunun kalmadığını belirtti.