Türk Telekom’u ucuza satmadık

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kendisine basın ve muhalefetten gelen Türk Telekom eleştirilerini yanıtladı. Şimşek Türk Telekom’dan bugüne kadar Hazine ve Maliye’ye 13.3 milyar dolar aktarıldığını belirtti.

Şimdiye kadar kendine yöneltilen Türk Telekom birkaç yıllık karı karşılığında satılmıştır eleştirilerinin doğru olmadığını kaydeden bakan Şimşek Türk Telekom’un yüzde 55’inin 7 milyar 56 milyon liraya satıldığını, ardından da yüzde 15’inin 1.7 milyar dolara halka arzedildiğini belirtti.

Bakan Şimşek’in haklı olduğu vehaksız olduğu noktalar var aslında. Gelin bunların üstünden birlikte geçelim:

  • Türk Telekom’un halka arzından elde edilen gelir, yüzde 1’i başına 113.3 milyon dolar elde edildi. Eğer bu halka arz Oger Telecom’a yapıldığı gibi yüzde 55 oranında yapılmış olsaydı devletimiz bundan zaten 6.23 milyar dolar kazanacaktı. Yani Türk Telekom aslında 800 milyon dolarlık ek gelir için satıldı denirse yanlış olmaz.
  • Türk Telekom 2005 yılından bu yana yaklaşık 43 milyar TL (BTK rakamlarına göre) gelir elde etmiş. Bunun vergisini tahayyül edin.
  • Türk Telekom 2005 – 2009 yılları arasında yine BTK rakamlarına göre 14.7 milyar TL kar elde etmiş. Eğer satış yapılmamış olsaydı bu gelirin yüzde 55’i, yani 8.1 milyar TL devlete kalacaktı. Bu paranın da yaklaşık 5.5 milyar dolar ettiğini unutmayalım. Ki henüz bu senenin karı bu rakamların içinde yok.
  • Şu konuda devletimiz konuşmayacaktır ama bizim hakkını vermemiz lazım: Eğer telekom sadece devlet tarafından yönetiliyor olsaydı muhtemelen bugün kilidi asmış, dükkanı kapatmıştı. Muhtemelen 85 bin çalışanı vardı ve dünya telekom piyasasının en verimsiz şirketiydi.

Mehmet Şimşek’in bir sözüne katılıyoruz, bunda yanlış bir şey aramamak lazım. Bunların hepsi doğru şeyler.