2020 WiFi’da AX ve AC’nin yılı olacak

Kablosuz ağ pazarında dünya lideri olan TP-Link, 2020 yılında Türkiye network pazarına ilişkin öngörülerini ve beklentilerini açıkladı. 2019 yılının genel olarak BT (bilgi teknolojileri) pazarında sıkıntılı bir yıl olduğunu söyleyen TP-Link Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer, network pazarında da daralma yaşandığını belirtti. Buna karşın yeni teknolojileri pazara sunmayı sürdürdüklerini ifade eden Dinçer, “Kullanıcıların gereksinimlerine uygun ürünleri, en uygun koşullarda satışa sunduğumuz için 2019 yılında mevcut durumumuzu koruduk” dedi.

2019 yılında Mesh WiFi sistemlerinin en dikkat çeken ürün grubu olduğunu belirten Dinçer, “2020 yılında Mesh WiFi sistemlerine yatırımızı sürdüreceğiz. Şu anda piyasada en zengin Mesh ürün grubuna sahibiz ve 2020’de bu ailemiz daha da genişleyecek. Gerek kapasite gerek fiyat açısından her kullanıcıya uygun Mesh çözümümüz var” dedi.

2020’de AC Standardına Sahip Ürünler Çok Satacak

2020 yılında WiFi 6’lı (802.11AX) ürünlerin satışa sunulacağını söyleyen Dinçer, en çok satılacak ürünlerin ise 802.11AC’li ürünler olacağını vurguluyor. AX’li ürünlerin satışa sunulmasıyla AC teknolojisinin daha ucuzlayacağını ve 802.11N teknolojili ürünlerin piyasadan çıkmaya başlayacağını belirten Dinçer, “TP-Link olarak şu anda pazarda satılan modem, yönlendirici ve WiFi genişletici ürünlerimiz içinde AC teknolojili modeller ağırlıkta. 2020 yılı içinde N standardına sahip modellerimiz sona erecek. Giriş seviyesinde belki çok az model kalacak” diyor. Bu gelişmelerin sonucunda 2020 yılında Türkiye pazarında en çok AC standardına sahip WiFi ürünlerinin satılacağını söyleyen Dinçer, Mesh WiFi teknolojisinin de daha ulaşılabilir olmasına paralel olarak talebinin artmasını beklediklerini açıklıyor.

Kullanıcılara daima yeni teknolojilere yatırım yapmalarını salık verdiklerini ifade eden Dinçer, bu doğrultuda WiFi ürünü satın almak isteyenlerin artık AC altı standarda sahip ürünlere yatırım yapmamalarını öneriyor. “WiFi 6’lı ürünler gelmeye başladı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde WiFi 6’lı yani AX standardına sahip ürünler pazarda ağırlık kazanacak. Bu nedenle bugün ağ ürünü alacak olanlar henüz WiFi 6’lı ürüne bütçe ayıramıyorlarsa mutlaka AC destekli ürünleri tercih etmeliler. Böylece daha uzun ömürlü bir yatırım yapmış olurlar” diyor.