2023’te her eve 100 megabit internet bu kadarcık fiberle gelebilir mi?

Geliri düşük ailelere belirli kotada ücretsiz internet hizmeti sunan Hükümet, ucuz internette de süreyi uzatıyor. Bugüne kadar yaklaşık 860 bine yakın aileye sunulan 29 lira 90 kuruş bedelle genişbant internet hizmetinin süresi uzatılıyor. Kampanyanın uzatılmasına yönelik talep Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurunu Başkanlığı’na iletildi. Kampanya süresinin 30 Eylül’e uzatılması öngörülüyor. BTK geçen yıl yüzde 74.5 olan mobil genişbant abone yoğunluğunu 2023’te yüzde 100’e çıkarmayı hedeflerken, yüzde 3.4 olan fiber genişbant aboneliği de yüzde 11.5’e ulaşacak. Kadınların internet kullanımı oranı da yüzde 90’a ulaşacak.

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, ucuz internet kampanyalarına ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, 2023’e kadar en az 100 Mbps hızda geniş bant internet erişimi sağlanabilecek hane oranının yüzde 100’e çıkarılmasını hedeflediklerini belirtti. Türk Telekom’un “İnternet Bizden Kampanyaları”na dikkat çeken Turhan, “Hiç internet hizmeti almayan veya en az 3 ay önce internetini iptal etmiş olan 2 milyon haneye internet sağlanması hedefleniyor” dedi.

NOT: 2023 yılına kadar hanelere yüzde 100 oranında 100 megabit internet verebilmek için bugünden itibaren hiç durmadan ülkenin dört bir yanını fibelendirmek ve mevcut uzunluğu en az 50 katına çıkarmak lazım. Bu (TOKİ internet döşemediği sürece) gerçekleşebilir bir hedef olarak gözükmüyor. Fiberi yüzde 11,4’e çıkararak bunu gerçekleştirmek ise kendi içinde çelişiyor. Bu oksimoron durumu şöyle açıklayabiliriz: Masaya bir dilim ekmek koyalım ama masadaki 45 kişinin tamamı bu ekmeği yiyerek doysun… Ya ekmeği çoğaltacaksınız ya da ekmek yemesi gereken insan öngörüsünü düşüreceksiniz. Mevcut bakır kablolarla değil 100 megabit 10 megabiti bile verebilmek mümkün gözükmüyor. 

Son olarak: Bir bakanın bir özel şirketin kampanlarını örnek göstermesi çok şık olmamış…