ABD fiber altyapısı için 1,5 trilyon dolar verecek mi?

Türkiye, 1991’de araç telefonları aracılığıyla 1G teknolojisiyle tanışırken, interneti 1993’te, cep telefonuyla görüşme, veri aktarımı ve SMS gönderimine imkân sağlayan 2G’yi 1994’te kullanmaya başladı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in, 23 Şubat 1994’te, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i aramasıyla gerçekleşen ilk cep telefonu görüşmesinin üzerinden 24 yü geçti. Sesin yanında datanın da önem kazanmasıyla 2009 itibarıyla 3G’ye geçilirken, 1 Nisan 2015’te mobil cihazlarda internet hızını 10 kat artıran 4,5G teknolojisi kullanümaya başladı. İnternete bağlanılan cihazlardaki iletişim hızında büyük artış sağlayacak 5G teknolojisine ise 2020’de geçilmesi hedefleniyor.

Google’ın geliştirdiği son yazılım göz arkasına ait taramaları analiz ederek bireyin yaşı, kan basıncı ve sigara içip içmediğine dair bilgilere ulaşabiliyor ve bunları doğru şekilde analiz edebiliyor. Google’ın geliştirdiği yapay zeka bugüne kadar, kalp rahatsızlıkları geçirme riskini tıpta kullanılan yaygın yöntemlerle yakın oranlarda belirledi. Mevcut yöntemler kan testi gerektirdiği için Google’ın algoritması doktorların işini daha kolay hale getirecek. Bilim insanları bu yapay zekayı eğitmek için yaklaşık 300 bin hastanın göz taraması ve genel tıbbı bilgilerini içeren verilerini analiz ettiler. Biri beş yıl sonra kalp rahatsızlığı geçirmiş biri ise geçirmemiş iki hastanın retinal görüntüleri sunulduğunda yapay zeka yüzde 70 oranında görüntülerin hangi hastalara ait olduğunu doğru tahmin edebildi.

Türkiye’de ilk defa bir YouTuber’ın başvurusuyla küfürlü yorum için dava açıldı. Bir videonun altında küfreden kişi hakkında 3 ay ile 2 yıl arasında hapis isteniyor.

Facebook ve Instagram kısa süre önce ABD, Avrupa ve Asya’da çöktü. Sitelere girmeye çalışan kullanıcılar ”Üzerinde çalışıyoruz, en kısa zamanda düzelteceğiz” uyarılarıyla karşılaşıyor. Türkiye’den erişim sorunu yok.

Gerçekte, yapay zeka, birçok insanın kendi profesyonel geri kazanımını gerçekleştireceği düşünülen teknoloji aslında işlerinde daha verimli olmalarına yardımcı olabilir. Bu, Carnegie Mellon Üniversitesi’nden ve Massachusetts Institute of Technology’den araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre yapıldı. Mitchell, “Sonuç olarak, gerçekleşmesi muhtemel olan şeylerin bilgisayarların toptan yerine konması değil” dedi. “Kademeli bir evrim ve işlerin yeniden tanımlanması olacak, böylece otomatikleştirilebilecek görevler sizi, kişiyi, diğer görevleri daha fazla yapacak” dedi.

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeyle birlikte bina içi elektronik haberleşme tesislerinin, BTK tarafından hazırlanan güncel Bina İçi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesine uygun olması zorunlu hale getirildi. Mevcut Şartnamede telefon tesisatı için sadece iki çift bakır kablo öngörülürken, yeni şartnameyle fiber optik, ethernet, uydu anten ve Kablo TV kabloları daire içi prizlere kadar dikey şaft (kablo bacası gibi) vasıtasıyla tesis edilecek. Bu sayede her daire hem fiber internete hem uydu yayınına hem de Kablo TV altyapısına erişebilecek. Mevcut şartnamede bir servis sağlayıcı bir binaya hizmet verdiği zaman, diğer işletmeciler altyapı yetersizliği nedeniyle o binaya hizmet veremiyordu. Yeni şartname ile bu durum ortadan kaldırılarak bina içerisinde de rekabet ortamı sağlanacak.

Trump’ın teknoloji altyapı planı interneti hızlandırmayacak gibi görünüyor. ABD’nin 52 sayfalık kanuni olarak altyapısını kurma planında geniş bant kelimesi sadece 4 kez geçiyor. Raporun ana fikri bir kere kaz bir daha kazma mantığında yatıyor. Olayın ülkeye maliyeti 1,5 trilyon dolar. Federal hükümet bnun 200 milyar dolarını karşılayacak.

Ne yazık ki, kripto popülaritesindeki artış, öngörülebilir bir şekilde, suçlular için farkında olmadan mayın para birimlerine ulaşmanızı sağlayacak yeni bir malware yol açtı : kriptojackerler. Kriptojackerler, bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu, işlemcilerini kötü amaçlı yazılım üreticileri için kripto para birimlerini mayınlamak için kullanmaya zorlayan kötü amaçlı yazılım parçalarıdır. Ve kriptojacking malware dalgası muhtemelen yükselmeye ayarlanır. En son kurbanlar, Avrupa’da bir su şirketi, milyonlarca Android telefonu, Telegram uygulaması ve diğerlerini içeriyor.