3gsEE, KPN, Nokia, Orange ve Vodafone gibi operatörler yaptıkları açıklamalarda 2G hizmetlerinin 3G hizmetlerinden çok daha uzun ömürlü olacağını, 3G’nin 2G’den önce öleceğini dile getirdi. Söylenenleri TKNLJ formatında sizlerle paylaşmak istiyorum:

  • Orange şirketinin başkanı Pierre Francois Dubois: 3G yavaş yavaş tedavülden kaldırılması planlanan ilk hizmet olabilir. Ancak bu konuda henüz netleşmiş bir takvimimiz yok.
  • KPN’in teknolojiden sorumlu genel müdür yardımcısı Erik Hoving: 3G Ses merkezli 2G ve LTE arasında vasat bir köprü pozisyonunda.
  • Vodafone Hollanda’nın ağlardan sorumlu genel müdür yardımcısı Matthias Sauder: Biz 2G ve 3G için yenileme çalışmaları yapıyoruz ancak 2G beklenenden daha uzun ömürlü olacakmış gibi görünüyor.
  • EE direktörü Mansoor Hanif: Özellikle kırsal alanlarda 2G çok iş görüyor. Artık 2G’ye özel cihaz satmıyoruz ama o bölgelerde o kadar çok bu cihazlardan var ki görmezden gelmek imkansız. Ayrıca birçok bölgede 2G ile çalışan çok fazla M2M cihaz var. Birçok alanda onların nerede olduğunu dahi bilmediğimiz için gidip yenileriyle değiştiremiyoruz. Böylece halen 2G hizmeti vermek için pratik faydalarımız var.
  • Ürdünlü Zain isimli şirketin teknolojiden sorumlu genel müdür yardımcısı Yousef Abu Mutawe: Bu bağlantı yolunun ne zaman ortadan kaldırılacağı operatörün alabileceği bir karar değildir. Bunun seçimini müşteri yapacakır. Müşteri bunu kullandığı sürece çalışmaya devam edecektir.
  • GSMA verilerine göre 7,11 milyar GSM kullanıcısının yüzde 58,5’i halen 2G kullanıyor. Aradan geçen uzun yıllara rağmen yüzde 32,5 3G kullanırken neredeyse 5 yıldır hayatımızda olan 4G kullanım oranı yüzde 9 civarında seyrediyor.
  • Analistlerin yaptığı öngörülere göre 2019 yılına, yani 5G çıkana kadar 2G, en çok kullanılan bağlantı yöntemi olmayı sürdürecek.
  • Ovum analisti Nicole McCormick: 2G halen operatörlerin en önemli gelir kaynağı.  VoLTE ve LTE 3G’nin ses özelliklerini daha iyi üstüne alabilir. Bunun için 3G’nin 2G’den önce ortadan kalkması gayet mantıklı geliyor.