444’lü numaralar her yöne tarifesine girdi

444’lü numaralar her yöne tarifesine girdi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sabit ve mobil telefonlarla 444’lü numaraların aranmasından kaynaklanan yüksek ücretlere yönelik yeni bir düzenleme yaptı. 1 Nisan 2012’den itibaren uygulanacak olan düzenlemeyle vatandaşlar abonelik paketlerindeki Türk Telekom yönüne ücretsiz dakikalarını 444 aramaları için de kullanabilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, sabit ve mobil telefonlarla 444’lü numaraların aranmasından kaynaklanan yüksek ücretlere yönelik şikayetleri dikkate alarak yeni bir düzenleme yaptı. Tüketicilerin hak ve menfaatlerinin gözetilmesi ve 444 hizmetinden uygun ücretlerle faydalanılması gerekçeleriyle yapıldığı belirtilen düzenleme, her yöne paketlerindeki görüşme sürelerinin 444’lü aramalar için de kullanılmasını öngörüyor. 1 Nisan 2012’den itibaren uygulanacak olan düzenlemeyle vatandaşlar abonelik paketlerindeki Türk Telekom yönüne ücretsiz dakikalarını 444 aramaları için de kullanabilecek. Ayrıca 444 aramaları için tüketicilere uygulanacak ücretlere operatörler bazında da bazı üst sınırlar getirildi. Buna göre Türk Telekom abonelik paketlerinde 444’lü aramalara şehir içi tarifelerinden daha yüksek bir ücret belirlenemeyecek. Diğer operatörlerin abonelik paketlerinde ise Türk Telekom yönüne doğru yapılan arama ücretleri üst sınır olacak.

Düzenleme ile 444’lü aramaların sonlandırılması karşılığında Türk Telekom tarafından diğer operatörlere uygulanan arabağlantı ücretleri de yüzde 50’nin üzerinde düşürülerek 1 Nisan 2012’den itibaren geçerli olacak şekilde mevcut arabağlantı ücretlerine eşitlendi.
Operatörlerin söz konusu karara uygun olarak revize edecekleri son kullanıcı tarifelerini BTK’ya sunmaları ve yeni tarifelerle ilgili tüketicileri bilgilendirmeleri gerekiyor

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş