4,5G ihalesi sonucu: Turkcell 4G kalanlar “buçuk”

avea

  • İhalenin şartnamesinde 390,4 bant sunulacağı dile getirildi. Muhammen bedelleri toplayınca 2,3 milyar dolarlık bir fiyat çıkıyordu karşımıza. Bir de mevcut olmayan mobil operatörler için bantlar ayrılmıştı. Yani burada 4. operatör görme ihtimali de vardı.
  • 4. Operatör olarak NETGSM’in adı geçti. Ben bizzat sahibiyle konuştum. İlgniç iş planları olduğunu söyledi. İhale öncesinde orada söyleyeceğim şeyler olabilir dedi. Ama ihale öncesi dava açmasından gayrı bir söylediğini duymadık.
  • Bir de Huawei şartname aldı. Fakat herkes Huawei’nin ihaleye gireceğini sanıp onun haberini yaptı. Sadece şartname aldılar. 50 bin lira verdiler. Ama bunun karşılığında gün boyu herkes Huawei konuştu. Bilerek mi bilmeden mi karar veremiyorum ama o kadar güzel reklam yaptılar ki aklım durdu.
  • İhalenin en uzun süren bölümü şirketlerin yeterliliklerinin incelendiği zarfların açılma bölümü oldu. Ankara’daki arkadaşlarla konuştuğumda İstanbul’a dönüş biletlerini değiştirdiklerini öğrendim. Evet sanki bugün zor biter gibi duruyordu ihale ama öyle olmadı.
  • İhalede şirketler en üst düzelde temsil edildi. İşin en ilginç tarafı Türk Telekom masasında İngilizce konusunda yardımcı olacak bir çevirmenin de bulunmasıydı. Bana ilginç geldi.
  • İhaleye girenler iletişim ve vücut dili açısından çok kötü bir performans sergiledi. Fiyat sıkıştırması yaşandığında aldıkları molalarda panik havası ve hayal kırıklıklarını izleyenlere yansıttılar. Özellikle Vodafone yetkililerinin sık sık su içmesi onları çaresiz gösterdi. Belki değillerdi ama ben gözükeni söylüyorum.