4G kendini bu ay kanıtlayacak

4G kendini bu ay kanıtlayacak

4G text falling and breaking a 3G textover white background

4G kullanıma girdikten sonra veri akışında artış birkaç farklı haberde basına servis edildi. Vodafone, en çok kullanıcı alan GSM şirketi olarak kendini konumlandırırken Turkcell tüm data kullanımının yüzde 32 arttığını, 15 milyon 4G kullanıcısının olduğunu bunun 5 milyon kullanıcısının ise aktif olduğu dile getirildi.

Zamanlamaya bakıldığında 1 Nisan’da kullanıma giren 4G’nin ardından belirgin ve uzun bir tatil süreci yaşanmadı. Ramazan bayramının gelmesiyle birlikte yaklaşık 10 günlük bir tatil olacak ve herkes evinden çıkarak yazın sıcak günlerinin de verdiği motivasyonla ülkenin farklı bölümlerine gidecek. Kullanıma girdiği zamandan bu yana ilk kez ciddi bir testten geçecek.

Bayramla beraber ülkenin dört bir yanına dağılan kullanıcılar öncelikle 4G’nin sadece büyükşehirlerde mi yoksa her tarafta mı olduğu verisini bize aktaracak. Bunun yanında metropollerde belli alanlarda hızlı hizmet veren telefonların aynı hızı turistik beldelerde taşıyıp taşımadığı incelenecek.

Şu aralarda tüm heyecanıyla devam eden Avrupa Futbol Şampiyonası’nın finale yakın maçları yine bayram zamanı televizyonlara yansıyacak. Televizyon seyretme fırsatı bulamayan kullanıcılar maçları büyük bir ihtimalle mobil cihazlarından seyredecek.

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone; bayramın ilk günlerinde ne kadar konuşulduğu ve kaç mesaj atıldığı gibi kimsenin bir işine yaramayan ama gazetelerin kesinlikle kullanacağı bilgileri paylaşacak. Bunu yapacaklarına adım gibi eminim. Ama 4G konusunda ne kadar başarılı olduklarını göstermek istiyorlar ve bununla övünmek istiyorlarsa verebilecekleri çok önemli bir bilgi var: Bize kaç kişinin hangi bölgelerde 4G kullandığını söylesinler. Toplam datayı bizimle paylaştıklarında bir şekilde kişi başına düşen ortalama kullanımı da görebiliriz.

Tüm ülkeye ciddi bir maddi yük getiren 4G lisans ve donanım yatırımlarının ardından; bunun bayram gibi herkesin mobil data kullandığı bir test zamanında ne kadar kullandığını söylemek hepimiz için çok önemlidir diye düşünüyorum.

Umarım GSM operatörlerinin yöneticileri ve kurumsal iletişim birimleri ortaya çıkacak bu veri havuzunu korkusuz biçimde bizlerle paylaşır ki biz de 4G için gerçekten gurur duymaya başlayabiliriz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş