4K için muazzam işbirliği

vestel trt türksatTRT, Türksat ve Vestel, Türkiye’de ilk kez 4K ve hibrit yayıncılığı hayata geçirmek için işbirliği yaptı. Proje kapsamında 2015 yılında test yayının tamamlanması ve 2016 yılında planlı yayına geçilmesi hedefleniyor.

Peki genelde kimsenin hizmeti için süper ve über gibi kelimeleri kullanmayan TKNLJ, niye bunu söyledi sizce? Hemen TKNLJ formatında inceleyelim:

  • 4K yayınının şu ana kadar tam olarak yapılamamasının sebebi yüksek bant genişliği istemesidir. Bu konuda çalışma yapan Türk kurumların haberini geçtiğimiz hafta sizinle paylaşmıştım. Türksat bunu nasıl ve hangi sistemlerle yapıyor çok merak ediyorum.
  • TRT 4K içine ne gibi ayrıcalıklar getirecek bunu çok merak ediyorum. Maçlar ve olimpiyatlar demiş. Yani başkalarının çekimlerini kullanacağız. O zaman TRT’nin oradaki işlevi ne? Bizim vergilerle yayın satın almacı mı?
  • TRT günlük yayınını buradan verecek mi? Yani spikerin elbisesinin daha önce göremediğimiz tüylerini görüp b kanalda çoklukla gösterilen AKP mitinglerindeki insanların suratlarını daha iyi mi seçeceğiz?
  • Türksat benim nezdimde 128K yayın yapsa da satın almayacağım bir kurum. Yaşlı kadınlara sattığı kutunun kablosundaki arızayı parasıyla dahi gidermeyip taahhüt süresi boyunca parasını söke söke almaya devam eden bir kurum teknolojik olmadan önce insan odaklı olmalı… İnsanı merkeze koymayan bir kurum merkeze ne koyarsa koysun benim nezdimde yok sayılacaktır.
  • TRT yayın içeriği, Türksat içerik taşıyıcılığı, Vestel de cihaz tedariği sağlayacakmış. Peki sadece Vestel televizyonlarda mı görünecek bu? Hayır. Vestel bu projede esas yayın kutusu tarafını yapıyor.
  • Muazzam kelimesine gelecek olursak… Kinaye kelimesinin edebiyattaki anlamı bir sözü gerçek anlamının dışında kullanma sanatıdır

Bu işbirliği bana süper bir gelecek çağrıştırmadı. Süper bir gelecek ne olabilir 4K konusunda onu da tam olarak bilmiyorum. Çünkü şu anda zaten 77 tane HD yayın var deniyor ama bunların kaçı gerçek HD oturup derinlemesine tartışalım. Normal yayın ve HD arasında ciddi bir teknoloji zıplaması vardı HD ile Ultra HD arasında böylesine bir fark var mı onu konuşalım.

Ama en önemlisi üç büyük kurumun sorumluları böylesine muazzam bir şeyi duyururken neden bu kadar asık suratlılar onu tartışalım.

Veya tartışmayalım.