666: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi

666Tamam ya bilimin bazı dallarını ülkece çok sevmiyoruz. Çoğu devlet görevlisi bazı bilim adamlarının adı geçince acayip geriliyor. Sanayiyle ilgili ne zaman bir görüşme olsa bizimkiler biz yeni şey yaratamayız biz ara elemanız diyor. Teknoloji deseniz içinden cinler çıkıyor, internet devvar-u gaddar, telefonlar bütçe açığı yaratıyor, çocuklara dağıtılan tabletler onların ders çalışmasını engelliyor.

Bunlar Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nı en sevilen bakanlık kategorisinde çok gerilere atıyor. Bakanlığın bütçesi 666 milyon TL olarak belirlenmiş. Ama kardeşim bu kadar mı bilinç altına çalışılır? Bildiğiniz birçok kültürde şeytanın işareti, sayısı sayılan, kutsal kitaplarda geçen bir sayı yapıyorsunuz bunu. Bunun bir de hastalığı var. bilmeyenler için söyleyelim adı hexakosioihexekontahexaphobia. Konur mu bu bütçe bakanlığa öyle cart diye?

Buraya kadar yazılanlar işin şakası. Biraz da işin ciddi tarafına geçelim: Diyanetin bütçesi 5.5 milyar TL. Yani bilime teknolojiye ayrılan bütçenin neredeyse 9 katı. Hayatları kurtarması için tüm dünyanın kurtarıcı gözüyle baktığı teknolojiye para ayırmak yerine ahireti kurtarmaya bunun 9 katı para ayırıyoruz.

Bu gözle bir bakın, geleceğimizi ona göre tartışalım…