ABD Xiaomi ile ilgili iddialarından vazgeçti

ABD Savunma Bakanlığı, Çinli elektronik şirketi Xiaomi’yi Çin ordusuyla bağlantılı bir şirket olarak belirlemiş ve kara listeye almıştı. Son yapılan açıklamalarla Xiaomi’nin hükümetin kara listesinden çıkarılacağı ifade edildi. Bir mahkeme dosyasına göre, akıllı telefon üreticisi ve Washington, devam eden davayı sonlandırıp çözüme kavuşturmayı kabul etti.

Karar ayrıca, Çinli şirkete Amerikan yatırımına getirilen kısıtlamaların da kaldırıldığını görecek.

Haberlerin ardından Xiaomi’nin hisseleri Hong Kong’da% 6 yükseldi.

Ocak ayının başlarında, ABD Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı, Xiaomi’yi Çin ordusuyla bağlantılı olmakla suçlayarak ve teknoloji devini bir “Çin Komünist Askeri Şirketi” olarak tanımlayarak şirkete yapılan Amerikan yatırımlarını kısıtladı.

Bu yaptırımlar, Donald Trump’ın başkanlığının Ocak ayında sona ermesinden bir hafta önce getirildi. O zamanlarda son günlerini yaşayan yönetim, Xiaomi de dahil olmak üzere dokuz Çinli firmayı hedefleyen bir dizi duyuru ile Pekin’e karşı ticaret savaşını güçlendirdi.

Çinli şirket, Ocak ayı sonlarında listeden çıkarılmak isteyen bir ABD mahkemesine şikayette bulundu.

Mart ayında mahkeme, Xiaomi’nin Çin hükümet veya onun güvenliği mülkiyeti veya kontrolü altında kurumlar ile ilişkili değildir sonucuna vardı.