ABD yaptırımları vız geldi tırıs geçti Huawei karını yüzde 76 artırdı

Çin’in telekomünikasyon devi Huawei, geçen yıl karını yüzde 76 oranında artırdı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, geçen yıl 113,7 milyar yuan (17,85 milyar dolar) net kâr kazanırken, şirketin toplam geliri ABD yaptırımları ve salgın nedeniyle yüzde 28,5 düşerek 636,8 milyar yuan oldu.

Huawei CFO’su Meng Wanzhou, şirketin kâr elde etme, nakit akışı yaratma ve belirsizliklerle başa çıkma konusunda güçlü bir yeteneğe sahip olduğunu belirtti. Meng, geçen eylül ayında Kanada’dan Çin’e döndükten sonra ilk kez kamuoyunun önüne çıktı. Meng, arka arkaya gelen ABD yaptırımlarından dolayı şirketin tedarik zincirinin zorluklarla karşı karşıya kaldığını ve Huawei’ye bağlı akıllı telefon ve PC işletmeleri üzerinde önemli bir baskı oluşturulduğunu, bunun gelir düşüşlerine yol açtığını ifade etti.

Huawei’nin dönem başkanı Guo Ping de basın toplantısında şirketin operasyonunun beklentiler doğrultusunda olduğunu belirtti. Guo, geçen yıl araştırma ve geliştirmeye (Ar-Ge) 142,7 milyar yuan ayırdıklarını ve bu miktarın şirketin tüm gelirinin yüzde 22,4’ünü oluşturduğunu söyledi.

Guo, Huawei’nin otomobil üretmeyeceğini, ancak otomobil üreticilerine akıllı çözümler sunacağını yineledi. Huawei 2021 yılında Mercedes-Benz ve BAIC grubu dahil olmak üzere birçok otomobil üreticisiyle yeni enerjiye dayalı araçlar üzerinde iş birliğine başladı.