AI’de en çok girişim Londra’da en çok parayı ise Paris topluyor

OpenAI, ChatGPT gibi viral hizmetlerin ve milyarlarca dolarlık fonun piyasaya sürülmesiyle halkın dikkatini ve fonların büyük bir kısmını kaptı. Ancak, önde gelen VC Accel ve analistler Dealroom tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Avrupa ve İsrail’de umut verici yeni girişimler ortaya çıkıyor.

Avrupa ve İsrail genellikle yıllık toplam girişim sermayesi fonlarının yaklaşık %45’ini oluşturuyor. Ancak bunu yapay zekanın özel alanına çevirdiğinizde, bu oran yarıdan daha aza düşüyor. Üretken yapay zeka için ise daha da az. Bu durumu, Avrupa ve İsrail’in pazarda geri kaldığının bir işareti olarak da almak mümkün. Daha iyimser bir bakış açısıyla, bölgenin yetişmesiyle birlikte önümüzdeki aylarda ve yıllarda birçok ilginç gelişme görülebilir.

Yatırımcılar şimdi ABD’dekinden daha az şişirilmiş fiyatlarla potansiyel olarak bir sonraki büyük olayı arıyorlar. Bu raporun ortaya çıkmasının nedeni olarak üretken yapay zeka girişimleri gösteriliyor. İşte Avrupa’nın durumu:

Londra, En Çok GenAI Girişimini Üretti

Dealroom ve Accel tarafından analiz edilen 221 girişimin yaklaşık %27’si, yani neredeyse üçte biri Londra’da kuruldu.

Tel Aviv %13 ile ikinci sırada; Berlin %12; Amsterdam %5. İlginçtir ki, Paris bir süredir AI geliştirme merkezi olarak herkesin konuştuğu şehir olmasına rağmen, şehir sıralamalarında %10 ile çok daha ortalarda yer aldı.

Fransız Kuruluşlu GenAI Girişimleri En Çok Parayı Topluyor

Kollektif olarak, kendilerini üretken yapay zeka alanında çalışan olarak tanımlayan Fransız girişimler bugüne kadar toplam 2.29 milyar dolar topladı, bu miktar Avrupa’daki herhangi bir ülkenin ve İsrail’in topladığından daha fazla. Son turlar arasında, bu ayın başlarında 640 milyon dolar toplayan Mistral AI, daha önce 500 milyon dolardan fazla toplayan ve birkaç hafta önce 220 milyon dolarlık bir tohum turu gerçekleştiren “H” yer alıyor. Bu arada, geçen Ağustos ayında merkezini ABD’den Paris’e taşıyan temel oyuncu Poolside’ın da büyük bir tur toplama sürecinde olduğu bildiriliyor.

Paris’teki diğer önemli AI girişim faaliyetleri arasında, 2023 Ağustos ayında 235 milyon dolar toplayan makine öğrenimi modelleri için açık kaynak deposu Hugging Face ve açık kaynak AI modellerinde dalgalanmalar yaratmak için yüz milyonlarca euro ile donatılmış yeni bir araştırma odaklı organizasyon olan Kyutai yer alıyor.

Bazı Yerler Neden Diğerlerinden Daha İyi Performans Gösteriyor?

Toplamda, Fransa’nın topladığı 2.29 milyar dolar, neredeyse sonraki üç ülkenin topladığının toplamına yakın. İngiltere, üretken yapay zeka girişim fonlamasında 1.15 milyar dolar; İsrail, Nvidia’nın yakın zamanda satın aldığı AI21 ve Run:ai gibi girişimlere bağlı olarak 1.04 milyar dolar gördü. Almanya’nın toplamı 636 milyon dolara ulaştı, bunun büyük kısmı Aleph Alpha’nın geçen yılki 500 milyon dolarlık turundan geliyor.

Bunun ötesinde, bölgedeki diğer ülkeler her biri 160 milyon dolardan daha az fon topladı. Bazı Avrupa ülkeleri ise genel fonlamada sadece yedi rakamlı en düşük seviyelerde yer alıyor.