Airbnb 200 milyar dolarlık ultra lüks pazarına oynayacak

Airbnb eskiden ucuza ev bulmak isteyenlerin en büyük oyun alanıydı. Şimdi işler değişiyor. Fransa’da bir şato veya Pasifik’te bir adada yaşamak isteyenler de Airbnb’ye başvurabiliyor.

Airbnb Luxe ile Yeni Zelanda ve Güney Afrika’daki ödüllü evler, Toskana’daki tarihi villalar ve Ian Fleming’in ikonik casus romanlarını yazdığı Jamaika sahil mülkleri de dahil olmak üzere, 2.000’in üzerinde ultra lüks mekan kiraya çıkıyor. Airbnb Luxe, gece başına en az 1.000 dolar harcamak isteyen gezginler için tasarlanmış.

Listelenen her bir ev, 300’den fazla kritere sahip olan titiz bir değerlendirmeyi geçmek zorunda. Bu nedenle, yüksek tasarım standartları, nadir ve benzersiz özellikler, şef tipi aletler ve yatak odası başına en az bir banyo bulunmak zorunda. Ayrıca, “ısmarlama deneyimlerinizin” “gerçekten büyülü” olduğundan emin olmak için hazır olan ve çocuk bakımı ve kişisel eğitmenler düzenleyen özel bir gezi tasarımcısına sahip olmak mümkün.

Bazı evlerde aşçılar, uşaklar ve şoförler gibi ek hizmetler ve orta çağdan sofraya yemek yemekleri gibi deneyimler sunuluyor. Süslü yerler, dünyanın uzak köşeleriyle sınırlı olmadığından, Londra ve Los Angeles gibi şehirlerde bir avuç dolusu liste de bulmak mümkün. Airbnb Luxe, sistemine bu yıl en az 12 kentte mülk eklemeyi planlıyor.

2018’de, gecelik en az 1.000 ABD Doları değerindeki girişler için rezervasyon sayısı yüzde 60’tan fazla arttı ve lüks seyahat piyasası 200 milyar ABD doları olarak tahmin edildiğinde, şirket büyüme için yeni fırsatlar yarattı.

Türkiye’de bu tip yerler yok mu? Bakın bahsi geçen turizm 200 milyar dolar… Eski köşkler ve tarihi kasırların orijinalliği bozulmadan bu tip işlere vakfedilmesi, ülkemize gelip “olinklüziv” saçmalığı için 10 dolar harcayıp ülkesine dönen turistten farklı birilerini ağırlamak hoş olmaz mı?