Akıllı su sayacını devlet herkese verse mi acaba?

Dünya giderek daha kötüye gidiyor. Sular azalıyor, nüfus artıyor. Uzmanlar çok kötü günlerin bizi beklediğini söylese de kimse oralı değil. Suyu daha etkin kullanmanın milyonlarca yolu var. Bunlardan biri de akıllı su sayacı.

Ancak geçen hafta okuduğum bir haber beni gerçekten çok üzdü. Haberde şu ibareler geçiyor:

Tüketici Hakları Derneği Zonguldak şube başkanı Ali Topaloğlu yaptığı açıklamada, “Tüketicilerin yargı karaları gereği seçme tercih etme hakkı vardır. Belediye Meclis kararı yargı kararlarına aykırıdır. Belediye Meclisi 2020 ilk toplantında su sayaçları ile ilgili tüketicileri zora sokacak bir kararı iktidar çoğunluğuna dayanarak almıştır.  Bu karara göre; yeni abone olanlar, parasını ödeyemeyip suyu kesilenlerin suyu açılırken, Su sayacı Mekanik sayacı arızalananlar ve on yıllık kullanım ömrünü doldurmuş olanların ÖN ÖDEMELİ Sayaç kullanma zorunluğu getirilmesi getirilmiştir.
Bu konuda 2015 Yılında Yargıtay 3. hukuk dairesinin içtihata dönüşmüş kararı vardır. Gerek Tüketici yasası gerekse de evrensel hukuk kuralları gereği Tüketiciler ister akıllı sayaç, isterlerse mekanik sayaç takılması konusunda serbesttirler, istedikleri sayacı tercih edebilirler. Tüketicilere hiçbir şekilde akıllı sayaç dayatılamaz.”

Biz her şeyi dayatmayla veriyoruz halkımıza. Demeç veren kişi sonuna kadar haklı. Onun yerine devlet bu maliyeti üstlenerek hem suları daha etkin kullanmamızı sağlasa hem de tasarrufu özendirse nasıl olur acaba?