Akıllı Telefonlar Tiyatroda Kapanmayacak

Türkiye’de henüz bu durumun üzerine çok fazla gidilmemiş olsa da yurtdışında engelli vatandaşların hayata tutunması ve bu durumu yaşamayan insanlarla aynı düzeyde yaşam kalitesi sahibi olması büyük bir sektör ve bu konuda büyük yatırımlar yapılıyor. Binaların yapılarından tutun da cep telefonu uygulamalarına kadar birçok alan bu kişiler için ayrıca düzenleniyor.

Avustralya’da Captioning Studio’nun hayata geçirdiği GoTheatrical da bunun için geliştirilmiş bir uygulama. Kullanıcılar bu yazılım sayesinde tiyatro sahnesinde gösterilen oyunun altyazısını cep telefonlarının ekranında görüyor. Fiyatı 2 dolar olan bu uygulama Appstore’dan indirilebiliyor. Kullanıcılar bu durumdan oldukça memnuna benziyor. Uygulamanın çalışma presibi ise şöyle;

Uygulama oyunun başında çalıştırılıyor ve aktörler konuşmaya başladıklarında yazılım o anda söylenenleri cep telefonunun ekranına yönlendiriyor. Ayrıca kullanıcılar üye oldukları takdirde etraflarındaki tiyatro eserlerini görebiliyor ve programlara erişebiliyor.

Görünen o ki teknoloji ile ilişkimiz artık “cep telefonlarınızı kapatınız” dan daha karmaşık bir boyuta geldi.