Anonymous Norveç faşizmine karşı dik duruyor

Anonymous Norveç faşizmine karşı dik duruyor

Norveç’te 76 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı üstlenen aşırı sağcı Anders Behring Breivik, Norveç’i göç tehdidinden kurtarmaya çalıştığını söyleyerek masum olduğunu iddia etti. Korkunç saldırılarından birkaç gün önce yayınladığı 1.500 sayfalık göçmen karşıtı manifestosunun, saldırılarının duyulmasına katkısı olduğunu belirtti.

Manifestoya şöyle bir göz attığınızda Türkler için çok özel bölümlerin bulunduğu dikkatlerden kaçmıyor. Atatürk için çok güzel sözler söylenmiyor, 1922 yılında Yunan askerlerinin öldürülmesini katliam olarak niteliyor, Mondros mütarekesi haritasının gerçek Türkiye haritası olması gerektiğini savunuyor, Türklerin aslında varolmaması gereken bir ırk olduğuna kadar gidiyor.

İnternetin önemli taşlarından Anonymous ise Breivik’i alaşağı etmek için Operation UnManifest adını verdiği yeni bir misyon üstlenmiş durumda. Böylelikle devlet birimlerine ve özel kurumlara karşı sürdürdüğü mücadelesine başka bir kulvarda devam ediyor olacak. Grup Pazartesi gecesi, başlattığı operasyona ilişkin açıklama yaptı:
Operation UnManifest:
Anders Behring Breivik, 1.516 sayfalık manifestosunu internet yardımı ile duyurmak için 90 kişiyi öldürdüğü zalim eylemlerini kullanmak istiyor. Anonymous’un önerisi ise şu şekildedir:
1. Anders Behring Breivik’in Manifestosu’na bakın: 2083 – Avrupa Özgürlük Beyanı
2. Değiştirin, saçma sapan bir şeyler ekleyin, bazı bölümleri çıkartın, resmine nişan alıp ateş edin, ne istiyorsanız onu yapın
3. Her yerde tekrar tekrar yayınlayın ve diğer insanlardan gelen versiyonları oylayın ve sahtelerinin orijinali olduğunu iddia edin
4. Anders’in hiç kimsenin ciddiye almadığı küçük bir şaka haline gelmesini sağlayın
5. Bu mesajı internette ve gerçek hayatınızda olabildiğince yayın ve gerekirse çevirisini yaparak yayılmasına katkı sağlayın
6. Zalim saldırılarına kurban gidenleri, bir saniyenizi ayırarak düşünün
Hepimiz anonimiz,
Hepimiz birlik halindeyiz,
Hiçbirimiz cinayeti affetmeyiz,
Hiçbirimiz kurbanları unutmayız.
Anonymous’un her yere uzanan kolları ve yaygınlık mekanizması sayesinde Operation UnManifest, Twitter’da ortalığı kasıp kavuruyor ve bunu gördükçe bu akımın bir çekim gücü sağlamaması düşünülemez bile. Bu ortak hareket sayesinde, Breivik’in manifestosunun ortadan kaybolmasının sağlanması çok olası. Ama her halukarda Anonymous’un itibarı, ortaya çıkacak her türlü versiyonda ortaya çıkanları bozacak nitelikte.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş