Apple bize daha çok vergi verse ya polemiği

Apple bize daha çok vergi verse ya polemiği

timcookApple’ın Over The Top, OTT olarak çektikleri zaten başına belayken bir de karşısına ABD hükümeti ve onun değişen vergi politikaları çıktı. Senatoya ifade veren Apple CEO’su Tim Cook “geçen sene 6 milyar dolar vergi verdik. Bu sene daha çok vereceğiz daha ne olsun” yaklaşımıyla demeç verdi.

Apple’ın güçlü bir şirket olduğunu savunan Cook, durum ve kazanç yatırımları her ne olursa olsun bir Amerikan şirketi olduğunu dile getirdi. Bunu söylerken Çin’de üretim yaparak istihdam sağlayan bir ABD şirketi mi ülkeye daha çok katkı sağlar yoksa ABD’de üretim yapan bir Japon şirketi mi tartışmaları tekrar gündeme geldi.

ABD, Apple’ı yaptığı araştırmalar sonucunda suçlu buldu: ABD Senatosu Soruşturmalar Daimi Alt Komisyonu raporunda yer alan, 2011 yılında 3.5 milyar, 2012 yılında ise yaklaşık 9 milyar dolar gibi bir verginin ödenmediği ve bunun üzerine İrlanda’da bulunan bağlı iç şirketler arasındaki karışıklıkla örtmeye çalışıldığı gösterilmiş.

Bugünün süper global dünyasında ülkeler arasında dönen para artık onu döndürenin bile tam olarak hesabını tutamadığı bir biçimde dönüyor. Ülkemizde de Apple’ın vergi verecek bir şirketinin olmadığı, elektronik olarak satılan her yazılımın vergisinin verilmediği tartışılıyor. Görünen o ki Apple gibi OTT’ler ülkelerden sopa yemeye devam edecekler. Ama kimsenin gücü ülke içinden onları sökmeye ya da vergi vermediği için vatandaşına yasaklamaya yetecek mi? Onu zamanla göreceğiz. Şu anda “yemiyor” gözüküyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş