Apple Tekke’ye eğri odun giremez dedi

iPhone satışlarının artmasıyla tüm dünyanın en önemli mağazalarından biri haline gelen Apple Store’da her isteyen kendi ürününü satamıyor. Apple satılacak olan ürünlerin kalitesini, kullanılabilirliğini, son kullanıcıya sağlayacağı faydayı öncelikle bizzat kendi deniyor, hatta onlarca sayfalık bir kurallar bütünüyle de yazılım geliştiricilerinin gözüne sokuyor.

Ancak 27 Kasım günü Apple kendinden beklenmeyecek bir harekete imza attı: Danimarka kökenli bir android işletim sistemi dergisinin uygulanması Apple tarafından kesin bir red yedi. Yurt dışı kaynaklara bakılırsa sebebi dergi ve uygulamanın Apple’ın çok ama çok hızlı yükselen rakip işletim sistemi Android hakkında bilgiler veriyor olması. Belirttiğimiz gibi onlarca sayfalık kurallarda Apple Applestore’un tek kralı olarak gözüküyor. İstediği anda hiçbir sebep göstermeden istediği uygulamayı silebiliyor. Geliştiricilerin tek bir söz hakkı bile yok.

Ancak Apple’ın iletişim olarak yanlış bir adım attığı aşikar: Zira eğer bu yazılım onaylanmış olsaydı milyonlarca küçük yazılımdan biri olarak tarihe karışacaktı. Ama şu anda herkes bu dergiyi konuşuyor ve bir sayısını bile görebilmek için birbirini yiyor.