Apple’ın gizli planları açığa çıkıyor

beacon2Yurt gazetesinde bugün çok ilginç bir haber yayımlandı. Habere göre Apple’ın geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan yeni işletim sistemi iOS7 içinde bulunan uygulamalar birer birer ürün olarak ortaya çıkıyor. Bunun en önemlilerinden bir tanesi de iBeacon kod isimli uygulama. Bu uygulama ile iPhone, mağaza ve benzeri alanlar içinde belli ürünlerin yerlerini söyleyebiliyor, bunları telefonla parasını vererek satın almak mümkün hale geliyor, hatta ürünlerin üstüne sanal kuponlar yerleştirilebiliyor.

Apple, bu konuda henüz herhangi bir açıklama getirmemiş olsa da attığı adımlar giderek bu noktada daha çok ipucu vermeye başladı. Örneğin şirket, kimsenin ilk başta bir anlam veremediği bir transfer gerçekleştirerek lüks tüketim ürünleri satan Burberry firmasının CEO’su Angela Ahrendts’ı Apple’da perakende biriminin başına getirdi.

Apple 2013 yılının Mart ayında WifiSlam isimli bir şirketi satın aldı. Bu şirketin temel amacı bina içi kapsama alanı konusunda yaptığı çalışmalardı. iBeacon da bu amaca yönelik olarak hazırlanmış: iOS7 içinde bulunan bu uygulama, bina içinde haritalama gerçekleştiriyor, mağazalar içinde yeni pazarlama uygulamaları hayata geçiriyor, kablosuz teknolojilerle ödeme sistemlerini hayata geçiriyor.

Yeni BlueTooth sistemi olarak tanımlanan BLE adı verilen teknoloji, düşük enerji tüketimli sinyaller yayıyor. Telefon, bu dalgaların çekim alanına geldiğinde, yani belli ürünlere yaklaşıldığında telefon alarm veriyor. Ürün hakkında bilgilendirme yapıyor, telefon teknolojisinin izin verdiği tüm multimedya imkanlarıyla pazarlamaya imkan veriyor.

Türkiye ve dünyada oldukça ilgi toplayan NFC, yani yakın alan iletişim teknolojileri, Apple tarafından asla benimsenmedi ve ürünlerinin içinde yüksek sesle tanıtılmadı. NFC’nin en önemli dezavantajı, adından da anlaşılacağı gibi çok yakın alanda etkili olmasıydı. Örneğin bir telefondan ödeme yapılacağı zaman bunun kasaya neredeyse değdirilmesi gerekliliğiydi. NFC 20 santim yakınlıktan itibaren kullanılmaya başlanıyor ve yeterince etkin olması için 4 santime kadar yakınlaştırılması gerekiyor. Oysa Apple’ın yeni uygulaması 50 metreden algılama başlıyor ve 10 metreden itibaren çok etkin çalışıyor.

NFC ile kıyaslandığında çok daha pahalıya gelen bu yeni sistem her 100 metrekarelik alan için 5.000 dolarlık yatırım yapılmasını gerektiriyor. Ama özellikle lüks ürünler satılan bir dükkana girildiğinde herkesi belli bir noktaya çekebilen multimedya bir teknoloji için bu ücretler verilebilir olarak gözüküyor. NFC teknolojisi için ise yanına “çok” yaklaşılan her ürün için sadece 10 sentlik bir yatırım gerekiyor.

Google’ın işletim sistemi Android, NFC sistemine yoğun bir biçimde girse de BLE’ye kayıtsız kalmadı ve işletim sistemini bu konuda destek verebilecek hale getirdi.