Artık çirkinleştirmeyi bırakalım

Mizah vardır, sayfalarca anlatamadığınız şeyi bir çırpıda deyiverir. Özlü söz vardır, bir ömür boyu aklınızdan geçirih de söylemediklerinizi iki kelimeyle dile getirir. Ama bir de mizah adına yapılanlar vardır, işi çirkinleştirir…

Geçtiğimiz günlerde yayına giren ve Vodafone’un yok biz aslında değiştirdik kaldırmıyoruz dediği reklama karşı bir karar daha çıktı: Geçtiğimiz günrlerde Reklam Özdenetim Kururu’nun durdurulmasıyla ilgili görüş bildirdiği Vodafone reklamına bu kez de Sanayi Bakanlığı sesini yükseltti. Reklamı inceleyen Sanayi Bakanlığı’na bağlı Tüketicinin ve Rekabetinin Korunması Genel Müdürlüğü, 4077 sayılı Tüketici Hakkının Korunması Hakkında kanunun 16. Maddesi dahilinde Vodafone’a idari para ve söz konusu reklamın durdurulması cezası verdi.

Rekabet iyi hoş da rekabetin reklamlarda işi çirkinleştiren noktalara gelmesi eminim benim kadar herkesi rahatsız ediyordur. Rahatsız etmiyor diyen şirket yetkilileriyle yapacağım ilk röportajda soracağım ilk soru “seninkisi ötmüyor mu” olacaktır.

Biz ne zaman birbirine bu kadar ağır giren bir toplum olduk bilemiyorum.

Bir de genel müdürler seviyesinde birbirine lordlar kamarası tadında davranan insanların alt kademelerde bu kadar çirkinleşmesine bir anlam veremiyorum.