Aselsan patent baypas edebiliyor mu?

aselsanBugün gazetesi haberinde belki son zamanların en ilginç haberlerinden birini gündeme getirmiş: Habere göre Aselsan 4G ve LTE teknolojileri için çalışmaya başlamış. Genel Müdür Cengiz Ergeneman verdiği demeçlerde bu konuda oldukça iddialı gözüküyor.

Haberdeki ifadeler enteresan ve keşke biraz daha uzun yazılsaymış denen cinsten: Genel Müdür Ergeneman’ın verdiği bilgiye göre 45 milyon dolarlık proje kapsamında 4G ve 4G’nin daha da ilerisi olan LTE sistemlerinde kullanılan teknolojileri geliştirmesini ASELSAN üstlenmiş. Geçen mayısta Ulaştırma Bakanlığı ve Savunma Sanayi ile protokol imzalamışlar bu konuda. Netaş ve Argela ile birlikte bu sistemlere ait baz istasyonların tasarımı yapılıyor. Altyapı çalışmaları 1 yıl içinde tamamlanacakmış. Genel müdür demiş ki “Türkiye 3G ile tanıştığında bunun altyapısını ithal etmek zorunda kaldı. Şimdi 4G ve LTE geldiğinde biz bunun taşıyıcısı olacak sistemleri baz istasyonlarını üreterek hem döviz çıkışını önlemeyi hem ihracatı hedefliyoruz.”

Şimdi hep beraber düşünelim: Sonuçta yapılması planlanan şey yeni bir teknoloji geliştirmek değil. Mevcutta olan bir şeyi belki takla attırarak yeniden üretmek. Muhtemelen bu teknoloji hakkında alınabilecek tüm patentler daha bu 4G işi başlamadan, yani bize 3G dahi gelmeden alınmıştır. O zaman biz neyi geliştiriyoruz? O patentleri baypas edecek yepyeni bir 4G mi? Yoksa patent mi satın alacağız biz? Bilindiği gibi bu tip işler için şirketler konsorsişum kurup 4 ila 7 milyar dolar vererek patent satın alıyor. Yoksa biz paşa paşa o patentleri çıkaranlara siz bizim abimizsiniz diyerek patent kullanım ücreti verecek ve onların söylediği şekilde onların aletlerini burada üretip döviz cebimizde kaldı masalı mı anlatacağız?

Söyleyin hangisi?