Avrupa’ya “döşeyen” telekomdan ricamızdır…

Türk Telekom Avrupa’da fiber optik işine girdi, orada bir şirket satın aldı ve muhtemelen onun bilgi birikimini Türkiye’ye de getirecek. Konuyla ilgili mükemmel bir reklam filmi çekmiş. En son Türk Telekom Arena için çektikleri reklam filminin çıtasını daha da ileri taşıyan bir reklam filmi olmuş bu. Yapanların düşünenlerin ve oynayanların ellerine sağlık.

Bu ileri hamleyle beraber Türk Telekom’dan birkaç ricamız olacak. Eminiz ki bu konuda çalışmalarını sürdürüyorlardır. Belki isteklerimizin bir kısmı için harekete bile geçmişlerdir. Zaten bu konuları konuşmak için yetkililere röportaj isteklerimizi ilettik. Ama yine de bu isteklerimizi tüm Türkiye’nin görebilmesi ve katkıda bulunabilmesi için buradan paylaşmak istedim…

  1. Türk Telekom, ülkenin en çok altyapı yatırımı yapan şirketlerinden biri. Hazır bu bilgi birikimini de edinmişken, o onbinlerce kilometrelik fiber yatırımını Türkiye’ye de yapmasını rica ediyoruz. Böylece artık evimize gelemeyen internet hızlarına biz de kavuşalım.
  2. Sonuçta evlerimize gelemeyen 8 megabitin tüm yükünü Türk Telekom’a yüklemek yanlış olur. Ama Türk Telekom ve Superonline gibi şirketlerin fiber döşerken ne gibi zorluklarla karşılaştıklarını bizlerle paylaşmalarını isterdik… Kim ekstra para istiyor, kim çakallık yapıp teknolojinin tüm Türkiye’ye dağılmasının önüne geçiyor, bu yatırım yapmak isteyen şirketlerimiz söylesin bize. Kamuoyuna ifşa edelim, bizim internet hakkımıza kim tecavüz ediyor öğrenelim.
  3. Devletin elindeki Evrensel Hizmet Fonu gibi imkanlar artık ortak hareket etmek için kullanılsın. Bunu neden kimse anlamıyor anlamak mümkün değil ama Evrensel Hizmet Fonu okullara tahta almak için oluşturulmuş bir fon değildir. Devletimiz bu fonu kullanarak şehirlerin içini fiber kanallarıyla döşesin. Yatırım yapmak isteyen Türk Telekom, Superonline vesair şirketler bu kanalların içini ülkeyi hızlandıracak fiberle kaplasın. Eğer devlet bu imkanı sağladığı halde yatırım yapmayan şirketler olursa zaten biz onları halka uygun dille tanıtmaya hazırız.
  4. Yaptığımız röportajlarda internet servis sağlayıcısı ve barındırma şirketleri Türk Telekom’a gönül koyuyor. Diyorlar ki keşke ülke içinde ortak bir ağ olsa… İnternete girenler, veriyi ülke içinde döndürmek isteyenler; içinde herkesin olduğu bu ağ üstünde veriyi döndürebilse… Ama Avrupa’da POP noktası açan Telekom ülkede bunu yapmıyor diyorlar. Ben bu konuda inançlıyım, yapacaktır diyorum. Çünkü bu sayede ülkede veri dolaşımı ucuzlayacak, servis sağlayıcılar açılacak. Biz de sitelerimizi yurt dışında barındırmak zorunda kalmayacağız.