Bakır kabloları bitiren hırsızlar baza dadandı

baz hirsizHırsızlar telekomünikasyon dünyasını çok sevdi. Şimdiye kadar bakır kabloların, dolayısıyla sabit hatla iletişimin canına okuyan hırsızlar en sonunda mobil dünyayı keşfetti.

Ankara İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yapılan ihbarlar üzerine baz istasyonlarındabulunan akü, klima ve bakır kabloları çalarak hurdacılara sattıkları tespit edilen çeteyi, nefes kesen bir operesyonla çökertti. Çetenin 5 yıl boyunca Ankara, İstanbul, Sakarya ve Kırıkkale’de hırsızlık yaptıkları belirlendi. Baz istasyonlarının kapılarını kırarak içindeki malzemeleri çalıp Sincan ve İvedik’te bulunan hurdacılara sattıkları anlaşılan çetenin 3 elemanı suçüstü yakalandı. 100’ü aşkın olay ise aydınlatıldı.

Hırsızların bu anlamda işleri çok zor. Neden derseniz bakır kablo ile baz isasyonları arasında ciddi bir fark var: Baz istasyonları inanılmaz derecede kontrol altnda tutuluyor. Örneğin baz istasyonunun kapısı açıldığında operatörün ilgili çalışanları bunu görüşor. Elektrik vs. kesilmelerini anında tüm merkez görüyor. Hatta birçoğunda kapalı devreye kamera sistemi bile olabilir. Sonuçta bakır kablolarla baz istasyonlarının ücreti çok farklı olduğu için bunu yedirmezler gibi geliyor bana.

Bu bakış açısıyla hırsızlar sağlam kayaya tosladılar…