Bankalar temassız kartlar için her embesilin yapabileceği şeyi yaptı

Teknoloji hayatımıza sürekli yeni şeyler sokuyor. Biz bunları hem öğrenmeli hem de kullanmayı öğrenmeliyiz. Öylesine kullanmayı öğrenmeliyiz ki bunlardan büyük para kazanan abiler hayatlarının hiçbir döneminde para kaybetmesin, bize bir şey öğretmek için para kaybetmesin bir de size sundukları ve onlara para kazandıran sistemleri daha fazla geliştirmek için para kaybetmesinler. Siz onların açığını ortadan kaldırmak için daha çok uğraşın.

Temassız kredi kartları buna mükemmel bir örnek: Biz bu kartları bizim hayatımız kolaylaşsın diye mi kullanmaya başladık? En azından en başta hayır. Biz şifre girmek gibi şeyler için kredi kartını cebimizden çıkarmaya üşenmeyelim diye bizim için hayatı kolaylaştırdılar. Tamam pandemide hayatımızı kurtardı ama olayı bu değildi. Mesela temassız kredi kartları çıktıktan sonra insanlar ceplerinde çok daha az para taşımaya başlamış bilgisi vardı bir yerlerde.

Biz bu arada temassız kartlarımızı bize farkettirmeden almasınlar diye özel cüzdanlar aldık kendimize. Özel kart limitleri belirledik ki kartımızı kaybedersek ondan çok para çalınmasın diye. Buna dokunmanın, kasaya vermenin onlarca yeni yolunu keşfettik.

Eminim ki bankalar bundan ciddi paralar kazandı ve bunun için de hiçbir şey yapmadılar.

Sonra bir gün geldi, benzin istasyonundayken kartımın temassız tarafı çalışmadı.

“Amaaan” dedi kasadaki kız.

“Ne oldu” dedim.

“Bugün sabahtan beri kartların dokunmatikleri çalışmıyor sinir oldum” dedi çok da kibar olmayan bıkkın bir tavırla. Benden sonra gelen müşterinin kartını denedi ve o da çalışmadı.

Ertesi gün Twitter’da trending topic oldu bu konu. Kredi kartlarının dokunmatik tarafları çalışmayacakmış. Çünkü deprem bölgesinde kredi kartları çalınmış ve dokunmatik oldukları için kötü niyetli insanlar oradan para çekmişler.

Akıllı bir banka veya ülke, buna anında çözüm bulabilirdi. Bu çözüm insanların işlerini zorlaştırmayan akıllı bir çözüm olabilirdi. Bizimkiler ne yaptılar? Tabi ki her embesilin yapabileceği şeyi yaparak temassız kartları yasakladılar ve temassız özelliğini kullanılmaz hale getirdiler.

Çok aptalca bir hareketti çünkü bölgeden çalınması muhtemel birkaç kart için (hadi onların iddia ettiği gibi çooook kart çalınmış olsun) bunları yasaklamadan da sorun çözülebilirdi: Krdeki kartlarının hepsi yasaklanmadı. Bunların sadece temassız özelliği kaldırıldı. Neden? Çünkü temassız sistemlerde şifre istenmiyor.

Be dangalaklar, onun yerine tek bir kez şifre isteseydiniz ya? İlk kullanımda sizden şifre ister, girebilirseniz kart temassız özelliğiyle devam eder giremezseniz etmez, şifrede takılı kalır. Ama yok, herkese yasaklamak için beyin nöronlarının arasından bilgi geçirmek gerekmiyor. Embesil olmak her daim çok güzel bir şey.

Peki o zaman sevgili embesiller size daha kötücül bir şey söyleyeyim: Yarından itibaren bütün kredi kartlarını internet kullanımına yasaklamanız gerekiyor. Neden mi? Çok basit. Çünkü depremzedelerin evlerini soyan birisi oradan kart aldığında bununla internetten alışveriş yapabilir. CVV numasarı var, kart numarası var, üstünde ismi de yazıyor. Şifre girmek de gerekmiyor… Eee ne oldu şimdi? Bunu düşünmediniz değil mi?

Bütün bu yaşadıklarımızın sebebi bankaların cebinden fazla para çıkmasın…

Gerçekten paramızı emanet ettiğimiz insanlara bakın ya… Bunlardan varlığımızı yönetmesini bekliyoruz.

Gerçekten biz paramızı bunlara emanet ettiğimiz için bunlardan daha akıllı değiliz…