Başbakan TİB’i MİT’e bağlıyor kurtuluyor

erdogan dislikeCumhurbakanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Şafak gazetesine verdiği röportajın son cümlesinde röportajın manşetini vermiş: “Böyle bir TİB olmaz. Zaten MİT de bu işi yapabiliyor. TİB’i kurumsal olarak kaldırıp yetkilerini TİB’e devredeceğiz…”

Başbakan bu konuya HSYK ve pararlel yapıyla ilgili bir tartışma kapsamında kendisine sorulmadan cevap veriyor. Yani TİB ile ilgili kafasında paralellik tartışmaları var. Bunu daha önce de TİB ve dinlemeler için dile getirmişti.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir iki madde var:

  • TİB’in görevlerini MİT zaten yapıyordu deyince dinlemeri TİB dışında MİT de kendi içinde sürdürebiliyor muydu?
  • 2559 sayılı Kanunun ek 7 nci maddesi, 2803 sayılı Kanunun ek 5 inci maddesi ve 2937 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinde “telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin tespiti, dinlenmesi, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi ve kayda alınmasına yönelik iş ve işlemleri tek bir merkezden yürütmek” deniyordu. Başbakanın söylediğine göre bu iş zaten tek merkezden yürütülmüyormuş o zaman?
  • TİB şimdiye kadar elde ettiği veri ve bilgileri ilgisine göre Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığına, Emniyet Genel Müdürlüğüne ve Jandarma Genel Komutanlığına, talep etmeleri halinde mahkemeye ve Cumhuriyet başsavcılıklarına iletiyordu. Şimdi bunu MİT mi yapacak? Yetki karmaşası olmayacak mı?
  • Başbakanın söylediğine bakacak olursak bundan sonra MİT telekomünikasyon alanında ulusal ve uluslararası alanda meydana gelen gelişmeleri takip edecek, bu kapsamda uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve koordinasyonu sağlayacak. Şaka gibi
  • Atatürk’e hakaret ve porno yayınlar gibi konularda önleyici hareketleri artık MİT alacak.
  • Türk Telekom ve Turkcell gibi toplu kullanım sağlayıcılara verilecek izin belgelerinde filtreleme ve bloke etmede kullanılacak sistemlere ve yapılacak düzenlemelere yönelik esas ve usûlleri MİT belirleyecek.

 

 

Başbakan MİT ve TİB’i ne sanıyor bilmiyorum. Ama bir inat uğruna TİB’i kapatıp oun yetkilerini MİT gibi bambaşka açılımları olan bir kuruma vermek çok yanlış olur. MİT’in hesap vermesiyle TİB’i bir tutmak bile çok yanlış. Umarım bu sadece bir dil sürçmesidir.