kinaHalka rağmen kanun yapmak, halkın iradesine karşı durmak bu olsa gerek. Bugün halktan, hatta evinde zor tutulan yüzde 51’in büyük çoğunluğu dahi bu kanunun çıkmasını istemiyordu. Ama geçti. Her zorlu kanun maddesinde olduğu gibi başbakan yurt dışındayken apar topar geçti.

Kanunun nasıl geçtiğini Meclis TV’de seyrettik. Bunu yasalaştırmak için 60 milletvekili yetti. Muhalefet el birliğiyle artık yapılması çok geç şeyleri yapmaya çalıştı. Klasik Türk rahatsızlığı… Ben bunu milletvekillerine de söylemiştim size de söyleyeyim: Bu kanun 2007 yılından bu yana tüm vahametiyle orada duruyordu. Kimse sesini çıkarmıyordu. Üstüne birkaç madde eklenince herkesin haberi oldu.

Bu kanun bir tren hızıyla üstümüze bağıra çağıra geliyordu çünkü raylarda yatan bizlerdik. Muhalefet ara duraklarda trene inip binmeleri yavaşlatarak trenin üstümüze gelmesini geciktirmeye çalıştı. Ama tren geldi üstümüzden geçti.

Muhalefet arada “Siz zaten Tayyip’e tapıyorsunuz” gibi konuyla alakasız şeyler söylese de kanun geçti. Şu maddesi olmamış burası uygun düşmemiş dese de bu kanun geçti. Çiçeği burnunda kanunu  önünde yeni ulaştırma bakanının “ötekilerin” söylediği hiçbir şeye katılmamasıyla bu kanun geçti.

Bugün bu site 4 saat sonra kapatılabilir vaziyette. Açıkça söyleyeyim eğer kapatılırsa gidip de bir mahkemede açtıraacak gücüm, avukat tutacak param yok. Çünkü biz gazeteci ve bloggerlar ucu ucuna yaşayacak kadar para kazanıyoruz. Hepsi o… Ben bazıları gibi iktidarın yalanacak bir elma şekeri olmadığını düşünenlerdenim. Ederim belli.

Arabaların arka camında oyuncak köpekler vardı eskiden araba sallandıkça onlar da onaylar gibi sürekli kafalarını sallarlardı.

Ben bu hükümetten utanmıyorum. Çünkü bu hükümet ülkenin yüzde 51’ini temsil ediyor. Ülkenin yüzde 51’i fikirlerin ışığından korkuyorsa; Allahın günü baktığı halde büyük bir ikiyüzlülükle Allah adı vererek açık seçik resimlerin kaldırılmasını istiyorsa; kendi adamınının rüşvet almasını onaylıyor ama bunların görüntülerinin yayılmasını onaylamıyorsa; bir parti başkanının fotomontaj görüntülerini keyifle yayarken bir parti başkanının abisinin kadınla görüntülerinin izlerini internetten silebilmek için kendini paralıyorsa… Ben o ülkede hükümetten değil, geriye kalanlardan utanırım.

NOT: Haberin görseli bir tabak dolusu kınadır.