Beyaz Saray Facebook’u sosyal medyadan sildi

Beyaz Saray’ın bu yıl 11 Temmuz’da düzenleyeceği geleneksel sosyal medya zirvesine dünyanın sosyal medya devi Facebook’u çağırmadı. Beyaz Saray etkinliğe kimlerin davet edildiğine dair yorum yapmazken sosyal medya alanında faaliyet gösteren ve Trump yanlısı Bill Mitchell’in da aralarında olduğu muhafazakâr bazı isimler etkinliğe katılacağını duyurdu.

Facebook ise etkinliğe davet edilmediğini bizzat kendi duyurdu. Twitter ve Google etkinliğe davet edilip edilmediği konusunda bir açıklama yapmadı.

Bu davet edilmeme meselesi çok enteresan çünkü Trump bugün geldiği noktaya sonuçta bu sosyal medya araçlarıyla geldi. Bir demecinde Facebook olasa seçilemezdim dedi bizzat.

Ne olduysa seçildikten sonra Facebook ile Trump arasına kara kedi girdi. Facebook, Trump tarafından Cumhuriyetçilere karşı ‘önyargılı’ olmakla eleştirilmeye başlandı. Ayrıca Trump, hükümet tarafından büyük teknoloji şirketlerine düzenlenmeler getirilmesi gerektiğini de öne sürüyor.

Mart ayında Twitter hesabından bir açıklama yapan Trump, “Facebook, Google ve Twitter -yozlaşmış medyadan bahsetmiyorum bile- bunlar öyle radikal sol taraftarları ki… Ama korkmayın, biz her türlü kazanacağız, aynen daha önce yaptığımız gibi” demişti.

Şimdi ülkenin sosyal medya toplantısına sosyal medyayı bugünkü haline getirmiş bu kurumları çağırmıyor. Niye? Çünkü onun takipçi sayıları azalıyormuş…