Bilimadamları kanıtladı: Mutluluk paylaştıkça çoğalıyor

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Aylin Tutgun isimli bir akademisyenin üniversite öğrencileri arasında sosyal medya bağımlılığı üzerine harika bir araştırması elime geçti. Bu araştırmadan küçük notlar ve haberleri sizlerle arada bir paylaşacağım. İletişimin bu tip araştırmalara ve araştırmacılara çok ihtiyacı var. Kendisine buradan kendi adıma teşekkür ediyorum.

Araştırmanın giriş bölümünde dikkat çekici bir alıntı var. Nicholas Christakis ve James H. Fowler isimli akademisyenlerin yaptığı mutluluğun dinamik yayılımı konulu bir araştırması dikkatimi çekti. İşi gücü bırakıp bu sefer bunu okumaya başladım.

Christakis ve Fowler, sosyal ağlarda etkilemenin üç derecesi olduğunu ortaya atmış. Buna göre, sosyal ağlarda duygular üç dereceye kadar yayılıyor. Yaptıkları sosyal ağların matematiksel analizleri, bir kişinin mutlu olma olasılığının, bir derece uzaktaki bir kişi mutlu olduğunda yüzde 15 arttığını gösteriyor. Buna göre, mutluluğun etkisi iki derece uzaklıktaki insanlar (bir arkadaşın arkadaşı) için yüzde 10, üç derece uzaklıktaki insanlar (bir arkadaşın arkadaşının arkadaşı) için yaklaşık yüzde 6 oluyor. Dört derece uzaklıkta ise etki kayboluyor.

Sizin arkadaşlarınız ve onların altındaki kişileri dikkate aldığınızda neredeyse yüz binlere varan bir arkadaşlık kitlesinde onbinlerce kişiye tek bir mutluluğu iletebiliyorsunuz.

Peki mutsuzluk veya negatif paylaşımlar ne kadar aşağı iniyor? Bu konuda okuyacak ve araştıracağım.

Şimdilik sadece mutluluğu paylaşmaya odaklanalım…