Binali Yıldırım yüzde 1’i zorluyor

Binali Yıldırım özel bir şirketin (biz kim olduğunu biliyoruz ancak onlar bizi bilmediği için biz de onları bilmezden geliyoruz) yaptığı basın toplantısında konuşurken ilgi çekici bir notu basın mensuplarıyla paylaştı. Yıldırım göreve geldiklerinde Ar-Ge’ey ayrılan payın Gayrı Safi Milli Hasıla’nın ancak 3 binde biri olduğunu söylerken bu rakamın şu anda yüzde 1’i zorladığını ifade etti.

Şimdi gelin bu sözelde büyük gözüken şeylerin sayısalda ne olduğuna birlikte bakalım: Evet AKP göeve geldiğinde enkazdan çıkmaya çalışan bir ülkede araştıra ve geliştirme faaliyetleri büyük lokomotif şirketlerin dışında yerlerde sürünüyordu. O zamanlar bu rakam binde 3, yani yüzde 0.3 idi. Şu anda bu rakamın yüzde 1’i zorladığını söylersek ne anlarsınız? (Rakamlar birbirini zorlamaz diyenleri diğer tarafa alıyoruz zira gerektiğinde iletişimde rakamlar kavramları zorlar) Elbette binde 9.5, olmadı binde 9 değil mi?

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir toplantıda bu rakam bizzat binde 7 olarak telaffuz edilmiş. Hem de devlet yetkilileri tarafından. Eğer binde 7, yüzde 1’i zorluyorsa, birileri bir şeyi çok zorluyor demektir.

Bu arada devletimizin hedefi binde 25. Umarız bu hedefe “zorlanmadan” ulaşırız.