Bir alarm sisteminin anatomisi

Ülke giderek daha acayip bir hale geliyor. İnsanlar daha bir korkutucu, hırsızlar daha bir aymaz oluyorlar. Teknoloji her geçen gün ileri gidiyor da bizi bunlardan kurtarıyor mu sorusunun cevabı Pronet’ten geldi. Şirketin Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ediz Habip sorularımı yanıtladı.

Noktasına dokunmadan sizlerle paylaşıyorum:

Alarm sistemi ne demektir? Pronet bu konuda hangi alanlarda hizmet veriyor?

Pronet alarm sistemi, en temel haliyle alarm paneli, siren, tuş takımı ve dedektörlerden oluşur. Mekan içerisindeki dedektörler, mekandaki tehlike durumunu algılar (yangın, su baskını, gaz kaçağı veya hırsızlık) ve panele bir uyarı sinyal gönderir. Bu alarm sinyali, anında Pronet Alarm Haber Alma Merkezi’ne iletilir. Pronet Alarm Haber Alma Merkezi, saniyeler içerisinde sistem kullanıcısına ve yakınlarına ulaşır, tehlike durumunu ve detayını bildirir. Hızlıca aksiyon alarak ilgili birimi yönlendirerek süreç takibi yapar.

Pronet Plus, Pronet’in 5 korumalı güvenlik hizmetinin uzaktan kontrol edilebildiği bir uygulamadır. Kullanıcıya, alarm sistemini kurmayı unutup evden veya iş yerinden ayrıldığında uzaktan sistemi kurup kapatma imkanı sağlar. Evlerinde veya işyerlerinde olup bitenlerden anında haberdar olan kullanıcılarımız, Pronet Plus hizmeti kapsamında çalışan Akıllı Güvenlik Çözümleri ile de hem güvenlik hem de konforlarını sağlıyorlar.

Kullanıcılarımız, hem Pronet alarm sisteminin 5 Korumalı Güvenlik Hizmetinden (hırsızlık, acil sağlık, yangın, gaz kaçağı, su baskını), hem de Akıllı Güvenlik Çözümlerinin hayatlarına kattığı kolaylıklardan faydalanabiliyor. Akıllı kilit, akıllı video, akıllı priz ve akıllı zil ile de kişisel güvenlik ihtiyaçlarına en uygun çözümü sunan hizmetlerden faydalanabiliyorlar. Örneğin, evlerinde herhangi bir hareket algılandığında anlık video klip bildirimler ile çocuklarının okuldan eve geldiklerini görebiliyorlar. Evden uzaktayken Akıllı Termostat ile evin sıcaklığını ayarlayabiliyor, Akıllı Zil’in kamera sistemi ile kapıya gelip zili çalan bir kişi olduğunda akıllı telefon üzerinden kimin zili çaldığı görüntülenebiliyor hatta Pronet Plus uygulaması üzerinden zili çalan kişi ile karşılıklı konuşulabiliyor ve Akıllı Kilit ile evde olmasa bile kapıyı uzaktan açabiliyorlar. Akıllı Priz sayesinde ise kullanıcı, evde ütüyü prizde bıraksa da uzaktan prizin elektrik akımını kesebiliyor.

Elektronik alarm sisteminin uzaktan kontrol edilebilmesini sağlayan uzaktan kontrol edilebilen güvenli ve kişiye özel bir deneyim sunan Pronet Plus’ı tercih eden kullanıcı sayımız gün geçtikçe artış gösteriyor. Aynı şekilde, Akıllı ürün ailemizdeki Akıllı Zil, Akıllı Kilit, Akıllı Termostat gibi çözümlerin kullanımı da artmaya devam ediyor.

Alarm sistemi eskiden sadece hırsızlara karşı bir uyarı sistemi olarak görünürken şimdi evin içinde olması muhtemel her olumsuzluğa karşı kullanılıyor. Bunu sağlayan gelişmeler nelerdir?

Pronet olarak, sadece hırsızlığa değil, yangın, gaz kaçağı, acil sağlık veya su baskını gibi her türlü tehlikeye karşı kullanıcılarımızı koruma altına alıyor, panik durumlarında bir tuşla evde olmasalar bile yardım isteme imkanı sunuyoruz.

Alarm sistemleri eskiden yalnızca hırsızlığı önleyici bir tedbir olarak görülürdü. Günümüzde ise tüketicilerin beklentileri değişiyor. Bunun sebebi ise tüketicilerin daha hızlı, daha üstün hizmet beklentisi ve değişen çevresel faktörler. Kentleşme ve komşuluk ilişkilerinin nitelik değiştirmesi, artan şehirleşme oranı, yalnız yaşayan bireylerin artması gibi faktörler nedeniyle insanlar bu sistemlere daha fazla ihtiyaç duymaya başladı.

Caydırıcılık kavramını biraz açmak mümkün mü? Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

İnsanlar güvenlik sistemlerini önleyici ve caydırıcı bir tedbir olarak görüyor. Şehir yaşamında, kişiler bir yandan artan güvenlik risklerine karşı önlem almak istiyor, bir yandan da kişisel yaşam senaryolarına göre güvenlik çözümlerini şekillendirebilme ihtiyacı duyuyorlar. Elektronik güvenlik sistemleri, güvenlik çözümlerini çeşitlendirerek kişilere bu imkanları tanıyor.

Elektronik güvenlik sistemlerinin hizmet verdikleri noktaların daha yüksek risk grubuna ait olduğunu da göz önünde bulundurarak elektronik güvenlik sistemine sahip olmanın hırsızlık riskini 10’da 1’ine indirdiğini söyleyebiliriz.

Güvenlik bir lüks olmaktan çok, bir ihtiyaç hâline gelmiş durumda. Bu yüzden de önleyici ve caydırıcı tedbirler olarak elektronik güvenlik sistemleri daha çok tercih ediliyor. Biz Pronet olarak insanların hayatlarına dokunan, daha güvenli yaşam sürmelerini sağlayan hizmetler sunuyor ve geliştiriyoruz. Hizmetimizin odağında her zaman müşterilerimizin güvenliği var.

Yaptığınız önlemelerden rakamlar verebilmeniz mümkün mü? Kaç evde varsınız? Kaç iş yerinde varsınız? Kaç vaka engellediniz?

Pronet olarak 2017 yılında, 3.736 hırsızlık, 451 gasp olayı olmak üzere toplamda 4.187 vakaya müdahale ettik. 20 yılı aşkın süredir bu alanlara yaptığımız yatırımlar sayesinde, birkaç saniyenin bile çok önemli olduğu vakalara en hızlı şekilde müdahale edilebilmesini sağlıyoruz. Alarm izleme merkezi hizmetinden Türkiye’de yaklaşık 200.000’e yakın alarm sistemimiz ile 1.000.000 kişiyi koruyoruz. 

Sisteminizin çalışması için nelere ihtiyacınız var? Ne kadar hızlı bir internet veya telefon hattı gerekiyor?

Temel alarm sistemimiz “GPRS” ya da “GPRS ve network ağ” üzerinden Pronet Alarm Haber Alma Merkezi ile iletişim kurarak çalışıyor. Sistem, mekanda internet var ise “GPRS ve network” ile bağlanıp Pronet Alarm Haber Alma Merkezi ile iletişim kurar, yoksa da yalnızca GPRS üzerinden iletişim sağlar, bu nedenle alarm sisteminin kurulduğu mekanda internet olması zorunlu değildir. Ayrıca, telefon hatlı sistem satışımız bulunmamaktadır.

Ürün kullanımlarınızda bölgesel veya demografik (yaş, cinsiyet, vs…) ayrımlar var mı?

Pronet olarak ülkemizde güvenlik sektöründe teknoloji lideri olduğumuzu söyleyebiliriz. 23 yıldır Türkiye’de güvenlik alanında pek çok yeniliği hayata geçirdik ve ülkemizin her ilinde güvenlik ihtiyacı duyan herkes için hizmet vermeye devam ediyoruz.

Teknolojinin ilerlemesi sizin sistemlerinizi nasıl etkiliyor? Örneğin 10 yıl önceki sisteminizle şimdiki arasındaki fark nedir?

Teknoloji trendleri, güvenlik sektörünü de doğrudan etkiliyor. Akıllı teknolojiler, platformlar arası uygulamalar, nesnelerin interneti gibi gelişmeler bizim ürünlerimizin de gelişimine yön veriyor. Üstelik teknolojik gelişmeler, bugün güvenlikle birlikte rahatlık da sağlayan uygulamaları hayata geçirebilme imkânı tanıyor. Kullanıcılar, artık mobil cihazlar üzerinden uzakta olduklarında bile evlerinin veya iş yerlerinin güvenlik yönetimini yapabilmek, değer verdikleri her şeyin güvenliğinden emin olmak istiyorlar.

Akıllı Güvenlik Çözümleri sayesinde alarm sisteminizi uzaktan kontrol edilebiliyorsunuz. Sisteme farklı akıllı yan ürünler ekleyerek kapı zilinizden kilidinize, kombinizden prizinize kadar pek çok farklı noktayı orada olmasanız da yönetebiliyorsunuz. Üstelik bu sistemlerin kablosuz şekilde kurulmaya başlanması, sistemlerin kişiselleştirilerek ihtiyaca göre tasarlanmaları, GPRS ve internet iletişiminin yaygınlaşması gibi teknolojik yeniliklerle de, bu kategorideki sistemler her zamankinden daha güvenli ve kullanıcı dostu hale geliyor.

Sisteminizin arka planında nasıl bir operasyon var? Kaç kişi çalışıyor, nasıl bir bilgisayar sistemiyle destekleniyor?

Pronet Alarm Haber Alma Merkezi’nde 150’ü aşkın deneyimli profesyonelden oluşan bir kadro görev yapıyor. 365 gün 7 gün 24 saat hizmet veren Pronet Müşteri Hizmetlerimiz ile yılda ortalama 7 milyon çağrıya hizmet veriyoruz.

Alarm Haber Alma Merkezi’nin teknik altyapısı oldukça detaylı şekilde kurgulanmış. Alarm sinyallerinin her biri otomatik olarak öncelik düzeyine göre değerlendiriliyor ve Alarm Haber Alma Merkezi’ndeki çalışanların ekranına otomatik olarak atanıyor.

Bu altyapı sayesinde alarm sisteminden alınan bir hırsızlık girişimi sinyali ile bir mekanın kapanışının gecikmesini bildiren sinyal aynı önem düzeyinde değerlendirilmiyor. Pronet, bu öncelik sıralamasının hatasız, otomatik ve en hızlı şekilde yapılması için Phantom Call denen bir çağrı merkezi altyapısı ile çalışıyor. Bu altyapı basitçe, aynı anda gelen birden çok işin (gelen çağrı ve gelen alarm sinyali) en hızlı olacak şekilde, en doğru kanaldan en uygun agent’a aktarılmasını sağlıyor.

Kullanıcılarımızın değişen ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Bu ihtiyaçlara yönelik dünya standartlarında ürünler sunuyor, dünyanın en iyi alarm şirketlerinin kullandığı alt yapıyı kullanıyoruz. Bize ulaşan alarmlara yanıt verme hızı konusunda ise dünya ortalamasından 6 kat hızlıyız.

Sisteminizin direkt olarak kolluk güçleriyle ilişkisi var mı? Bir kötü olay keşfettiğinizde bunu kolluk güçlerine ne kadar hızla ve hangi mekanizmalarla aktarıyorsunuz?

Pronet Alarm Haber Alma Merkezi aracılığıyla ortalama 10 saniye içinde kullanıcımıza ulaşıp tehlikenin teyid edilmesi halinde adrese polis yönlendirmesi yapıyoruz. İhtiyaç halinde ambulans ve diğer birimlere de çok daha hızlı bir şekilde yönlendirme yapabiliyoruz.