Biz Osmanlıca ile uğraşırken aynı anda ABD’de…

code ofTürkiye’de yazılım sektörünün ileri gitmesi için etkin adımlar atmayı hedefleyen ve bunun için farklı platformlarda eğitim ve platformlar kuran Microsoft; şimdiye kadar hiç denenmemişi hayata geçirerek yazılımcı yaşını 5’e kadar düşüren bir adım atmaya hazırlanıyor. 8-13 Aralık tarihleri arasında Hour of Code adında bir etkinlik düzenleyecek olan Microsoft, bu etkinlik kapsamında okullarda 5-12 yaş arası ilköğretim öğrencilerine nasıl programlama yapılır dersleri verecek.

Eğitimler Elazığ, Kayseri, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Muğla, Amasya, Kütahya, Siirt, Sakarya, Burdur, Erzurum, Tokat ve Şanlıurfa’nın aralarında olduğu birçok ilde, 10’larca okulda gerçekleşecek. Bu okullarda çocuklara yazılımın temel ilkelerini içinde barındıran Kodu ve Touchdevelop adı verilen uygulamalarıyla program yazma gösterilecek. Çocuklar bilinen anlamda klavyeyle yazı yazmak yerine tabletten alışkın oldukları “parmaklarıyla sürükle bırak” metodu ile işlerini görebilecekler.

Bir hafta içinde 5 bin çocuğa ulaşmayı hedefleyen etkinliklerin ardından yıl sonuna kadar 10 bin çocuğa yazılımın temel prensiplerinin anlatılması hedefleniyor.

Hour of Code, aslında tüm dünyada Microsoft’tan bağımsız olarak sürdürülen bir aktivite. 75 ülkede 40 milyon gencin yazılımla tanışmasını sağlayan bu etkinlikle 2015 yılında 100 milyon kişi hedefleniyor.

Kızlar klavyeyle buluşsun

Microsoft bu etkinliğin kız öğrenciler tarafından kullanılmasından duyduğu mutluluğu dile getiriyor. Bu etkinlikler kapsamında 10 milyon kız öğrenci bilgisayar bilimleriyle tanıştırılmış. Bakıldığında bu rakam 70 yılda yazılımcılıkla tanışan kız sayısından fazla.

Yapılan araştırmalara göre bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında eğitim gören kızlar diğer disiplinlere göre yüzde 33 daha fazla kazanıyor.

Microsoft Genel Müdürü Tamer Özmen, “teknolojinin getirdiği potansiyelden yararlanabilmek için teknolojinin dilinden anlayan gençlere ihtiyacımız var. Kod öğrenmek, teknolojinin geleceğine yön vermek anlamına geliyor” diyerek bu alanda duyduğu heyecanı dile getirdi.

Özmen, “Türkiye’nin teknoloji tüketenden, teknoloji üreten ve ihraç eden bir ekonomiye dönüşümü için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bunun ancak eğitimle mümkün olduğuna inanıyoruz” dedi.

Önemli Not: Ülkemizde bu konuyu Microsoft herkes tarafından bilinir hale getirmek için elinden geleni yapıyor da… Bu iş ABD’de başkanın onursal sponsorluğunda sürüyor. Adam çıkıyor ve haydi çocuklar yazılım üretin diyor. Adını kodcu kumandan koyuyor espriyle karışık. Müthiş. Bizimkiler varsa yoksa osmanlıca desin, zorunlu din dersi desin, ana sınıflara zorlama din dersi koydursun…

Ülkenin yazılımcılar derneği, milli eğitimi, kurumları filan yok işin içinde. Bu arada ilkokullarında yazılımla uğraşan Estonya Skype’tan gelen parayı yiyor, diğer ülkelere e-devlet hizmetleri satıyor şu aralar…