bosch connectedUzun süredir M2M yatırımlarının sonuçları alınmaya başlanmıştı. Ancak birbirine bağlanan nesnelerin neler yapabileceği, bunların nasıl ekonomik fayda sağlayacağı dile getirilmedi. Bu konuya Alman teknoloji devi Bosch el attı.

Bosch, Connected Devices and Solutions GmbH adlı yeni bir şirket kurdu. Şirket, cihaz ve nesneleri akıllı hale getirerek, geniş bir uygulama yelpazesinde internete erişimini sağlamak üzere tasarlanan bir kompakt elektronik ürün ve yazılım deneyimi sağlayacak. Öncelikli olarak akıllı şekilde ağa bağlanmış evlerin, yani “akıllı evler”in yanı sıra; trafik, ulaşım ve lojistik alanlarındaki faaliyetler için de sensör tabanlı uygulamalara odaklanılacak.

Merkezi Almanya’nın Reutlingen şehrinde bulunan Bosch Connected Devices and Solutions GmbH, Hindistan’ın Coimbatore ve Çin’in Suzhou şehirlerinde de tesislere sahip olacak. Şirket, ağa bağlı sensör ve aktüatörlerin geliştirilmesinde uzmanlaşacak. Bu durum insanların günlük yaşamlarında kullandığı her şeyi çevrimiçine taşımayı mümkün kılarken, gerçek ve sanal dünyayı da kademeli olarak bir araya getirecek.

Robert Bosch GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner konuyla ilgili olarak, “Taşıt ve akıllı telefonlardan konteyner ve makinelere kadar altı milyar nesne 2015 yılına kadar internete bağlı hale gelecek. İnsanların günlük yaşamlarını değiştirip devasa iş fırsatları yaratan yeni hizmetler ortaya çıkacak. Bu hizmetler, cihazların akıllı şekilde ağa bağlanmasına dayanacak” diyor.