BTK: Saatlerde sorun olmaz GSM şirketleri çözer merak etmeyin

Yaz saati uygulamasının bütün dünyanın aksine sadece Türkiye’de bir gün geç kabul edildiğini sizlerle paylaşmış, bunun getirebileceği sorunları aktarmıştık. Devletimizin ilgili kurumlarının yetkilileri, yapılan yanlışı ve olası kötü şeyleri kabul etmek yerine “bir şey olmaz merak etmeyin” açıklamaları yapmaya başladı.

Hürriyet gazetesi haberine göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkam Tayfun Acarer, “GSM şirketleri gerekli çalışmaları yaptı ve dijital risk taşıyan bir durum olmadı” demiş. Bu açıklamadan geriye “bütün sorun GSM şirketlerinde miydi ki onlar düzeltme yapınca sorun tamamen ortadan kalkacak” sorusu kaldı.

Özellikle telekomünikasyon sektörünün gerekli çalışmayı yaparak sistemlerini saat uygulamasına göre ayarladığını belirten Acarer, “Geçiş sırasında uygulamadan haberdar olan ve sistemlerim güncelleyen kurumlar bir sorun yaşamayacak. Operatörler gerekli çalışmayı yaptı. Bir sorun yaşanacağım düşünmüyorum. Özellikle otomatik olarak değil, kişinin kendisinin saat ayarlamasının yaptığı telefonlarda bir sorun yaşanmayacak. Saat uygulamasını otomatik olarak ayarlayan telefonlar ise yerel saat bilgisini iki şekilde elde ediyor. Birincisi telefonda kullanılan operatörün saat dilimini kendisene baz alarak ayarlama yapanlar ikincisi ise Küresel Yer Belirleme Sistemi’ni baz alarak ayarlama yapanlar. Burada yine operatörler yaz saati uygulamasına göre saat ayarlamasını yapacağı için operatörü baz alarak ayarlama yapan telefonlarda sorun yaşanmayacak. Ancak uydu aracılığı üe koordinat bilgisi alan ve buna göre saat bilgisi veren GPS kullanan telefonlar yaz saati uygulamasını dikkate almayacak. IPhone gibi GPS’i baz alarak saat uygulaması yapan telefonları kullananların manuel olarak saati ayarlamaları gerekecek.”  dedi.