Bu iletişim bazları yakanlara “kapak” olsun

Bu iletişim bazları yakanlara “kapak” olsun

tencereVan’ın Çatak ilçesine bağlı 4 köyün sakinleri, metal tencere kapağı ve çay tepsilerini kullanarak cep telefonlarıyla iletişim kurmaya çalışıyor. Çatak ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki 300 haneli Uzuntekne köyünde yakınlarda baz istasyonuolmadığı için cep telefonları çekmeyen ve normal kablolu telefonları da bulunmayan vatandaşlar, sinyal yakalamak için büyük çaba harcıyor. Zaman zaman damların üzerinde, zaman zaman da köy çıkışında cep telefonu sinyali yakalayabilen köylüler, kendilerince geliştirdikleri tekniklerle cep telefonlarını kullanabiliyor.

Köylüler, muhtarın tesadüfen geliştirdiği bir sistemle belirli zamanlarda cep telefonu sinyali yakalayabiliyor. Cep telefonlarının bulunduğu noktaya tencere kapağı ve tepsiler yerleştiren köylüler, bunun sinyal gücünü artırdığını belirterek yetkililerden yardım istedi.

Köy muhtarı Necdet Şimşek, pencereye taktıkları çanaklar olmazsa telefonlarının çekmediğini söyledi. Kar yağınca bu sinyallerin de gittiğini ifade eden Şimşek, “Kar yağıp yollarımız da kapanınca 4 köyde yaşayan 600 nüfusun dünya ile bağlantısı kesilir. Şu anda dünyaya bağlantımız bu iki çanaktır” dedi.

Köylüler de sistemi evlerinde uygulayarak dünya ile bağlantı kurmaya çalıştıklarını belirterek, 4 köyde 600 hane bulunduğunu ve abone sayısının fazla olduğunu ifade ederek baz istasyonu kurulmasını istedi.

Tencerenin kapağı telefonların çekim gücünü artırır mı bilmiyorum. Milleti kanser yapıyor diye gaza getiren ve bazlarını yıktırıp yaktıranlar bu haberi okur mu bilmiyorum. Ama orda bir köy var Van’da. Tenceresiyle, kapağıyla o köy bizim köümüzdür.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş