Çağrı merkezleri 80 bin kişiye iş verdi

Çağrı merkezleri 80 bin kişiye iş verdi

cagrimerkeziÇağrı Merkezleri Derneği, Türkiye çağrı merkezi sektörü hakkında yapılmış en güncel ve kapsamlı araştırma olma özelliğini taşıyan çalışmasının sonuçlarını paylaştı. ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı, sektörün büyüme trendinin devam ettiğini ve 2014 yılındaki pazar büyklüğünün 1,6 milyar dolara ulaştığını belirtti. Çağrı merkezi sektörünün istihdam yaratma ve bölgesel kalkınmaya destek konusunda en stratejik ve önemli sektörlerden biri olduğunu vurgulayan Tarakçı, sektörde sağlanan istihdamın 80 bin kişiye ulaştığını belirtti.

Çağrı merkezleri; bir bilgisayar, bir telefon hattı ve bir kulaklıkla istihdam sağlayabiliyor. İnanılmaz br hızla büyüyen çağrı merkezlerinin arkasında telekomünikasyon sektörü var ki 4 büyük telekom şirketinin çağrı merkezi koltuk sayısının yüzde 28’ini telekom sektörü oluşturuyor. Finans sigorta yüzde 22,1 kamu ise yüzde 8,7…

Çağrı merkezinin en güzel taraflarından biri ise Anadolu’nun zorlu bölgelerinde yarattığı istihdam. Araştırmaya göre, Anadolu’da 2014 yılında yapılacak çağrı merkezi yatırımlarının daha çok Ege, Marmara, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yoğunlaşacak. 2014 yılı itibariyle Türkiye’de 43’ten fazla ilde çağrı merkezleri faaliyet gösteriyor. Ancak yeni yatırımlar ve fırsatlar ile birlikte Türkiye’nin her ilinde bir çağrı merkezi olacak. Türkiye’deki çağrı merkezi sayısı şu an yaklaşık 1.200.

2013 yılında 70.200 kişi olan müşteri temsilcisi sayısının yüzde 14 artış göstererek 2014 yılı sonunda 80.000 kişiye ulaşacağı tahmin ediliyor. Müşteri temsilcisi sayısının artışında özellikle dış kaynak servis sağlayıcıların yaptığı yeni yatırımlar ile gelen istihdam artışı göze çarpıyor. İstihdamın coğrafi olarak dağılımı ise; yüzde 42 İstanbul, yüzde 8 Ankara, yüzde 3 İzmir ve yüzde 47 diğer Anadolu illeri şeklinde.
Araştırmada, 2014 yılında da önceki yıllara benzer şekilde çağrı merkezlerinde çalışan Müşteri Temsilcilerinin çoğunluğunun kadın olduğu görülüyor ve yüzde 65 kadın istihdamı ile çağrı merkezi sektörü kadınların ekonomiye dahil olmalarına katkı sağlamaya devam ediyor.
2014 yılında da çağrı merkezlerinde çalışan Müşteri Temsilcilerinin yaş ortalaması gençlerin çağrı merkezi sektörünü tercih ettiğini gösterdi. Çalışanların yüzde 44,5’i 21-24 yaş aralığında, yüzde 26,7’si 25-29 yaş aralığında, yüzde 14,6 30 yaş ve üzeri, yüzde 14,2’si ise 18-20 yaş aralığında oldu. Araştırma kapsamında çalışanların eğitim durumları ise; yüzde 35’i lise mezunu, yüzde 27’si üniversite mezunu, yüzde 25’i yüksekokul mezunu, yüzde 11’i öğrenci olarak ortaya çıktı.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş