ChatGPT’nin Yeni Rakibi: Samsung Gauss

OpenAI’nin geliştirici etkinliğinden sadece birkaç gün sonra Samsung, Samsung AI Forum 2023‘te kendi üretici yapay zeka modeli Samsung Gauss’u duyurdu. Teknoloji devinin araştırma birimi Samsung Research tarafından geliştirilen Samsung Gauss, üç araçtan oluşuyor: Samsung Gauss Dil, Samsung Gauss Kod ve Samsung Gauss Görüntü.

Samsung Gauss Dil: ChatGPT Benzeri Dil Modeli

Samsung Gauss Dil, insan dilini anlayabilen ve ChatGPT gibi soruları yanıtlayabilen büyük bir dil modeli. Verimliliği artırmak için birkaç yoldan kullanılabilir. Örneğin, e-postaları yazmaya ve düzenlemeye, belgeleri özetlemeye ve dilleri çevirmeye yardımcı olacak. Samsung, büyük dil modelini telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi cihazlarına entegre etmeyi planlıyor. Bu, şirketin akıllı cihazlarını biraz daha akıllı hale getirebilir. Bir Samsung sözcüsü, modelin hem İngilizce hem de Korece etkileşim dillerini destekleyip desteklemediği konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Samsung Gauss Kod: Geliştiriciler İçin Kod Asistanı

Samsung Gauss Kod, kod asistanı kod.i ile çalışan ve özellikle geliştirme koduna odaklanan bir araçtır. Samsung Gauss Kod’un geliştiricilere hızlı bir şekilde kod yazmalarında yardımcı olabileceği fikri var. Samsung, AI kod modelinin “etkileşimli bir arayüz aracılığıyla kod tanımı ve test durumu oluşturma”yı destekleyeceğini belirtti.

Samsung Gauss Görüntü: Resim Üretme ve Düzenleme Özelliği

Samsung Gauss Görüntü’nün adından da anlaşılabileceği gibi, bir görüntü oluşturma ve düzenleme özelliği olacak. Örneğin, düşük çözünürlüklü bir resmi yüksek çözünürlüklü hale getirmek için kullanılabilir.

Kamuya Açılma Planları ve Galaxy S24 Vizyonu

Teknoloji şirketi, Samsung Gauss’un şu anda sadece kendi personeliyle içeride kullanıldığını, ancak “yakın gelecekte” kamu kullanıcılarına açık olacağını belirtti. Şirket, bir zaman çizelgesi üzerinde daha fazla bilgi vermedi. Yerel medya raporlarına göre, Samsung, 2024 yılında Generative AI modeline dayalı Galaxy S24’ü piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Samsung, veri toplamadan AI geliştirmeye kadar güvenlik ve gizlilik sorunlarını izleyen bir AI Kırmızı Takımı kurdu, AI kullanımının güvenliğini AI etik ilkelerine dayalı olarak sağlama amacı taşıyor.

Samsung Gauss, AI ve makine öğrenmesinin temel taşı olarak kabul edilen teorinin adını taşıyan matematikçi Carl Friedrich Gauss’tan ismini almış.

Samsung’un Generative AI Adımı

Samsung’un generative AI lansmanı, şirketin bu yılın başlarında iç veri sızıntısının ardından şirkete ait cihazlarda — OpenAI’nin ChatGPT ve Google’ın Bard’ı da dahil olmak üzere — generative AI araçlarına geçici yasak getirmesinden yedi ay sonra geldi.