Dünyanın dört bir tarafından 4G yatırım haberleri gelmeye devam ediyor. Şu anda operasyonel olarak hizmet veren dünyanın en büyük operatörü China Mobile, Amerika’lı Clearwire ile gelecek nesil iletişim platformlarının testi ve roaming benzeri sorunların nasıl ortadan kaldırılabileceği konusunda beraber çalışma kararı aldı. Değişik altyapıları destekleyen değişik telefonların ve iletişim cihazlarının nasıl çalışacağına dair yürütülecek olan testler 2.3GHz-2.7GHz gibi sorunların nasıl aşılacağını araştıracak.

Bu konuda zaten şu anda Global TD-LTE Initiative adı altında bir kurum hizmet veriyor. Bu ortaklığın gerçekleştirdiği denemeler de bu yapının altında yer almaya devam edecek. Kısaca GTI olarak anılan bu kurum Sprint, SK Telecom, Vodafone ve KT gibi operatörler tarafından da destek görüyor ve yakından takip ediliyor.

Clearwire’ın görüşüne göre 2.3-2.7GHz bant aralığı ve 1.9 GHz gibi ara bantların eklenmesi 4G pazarının büyük çoğunluğunu oluşturacak. Oluşturulacak olan laboratuar, değişik TD-LTE cihazlarının Çin ABD ve diğer pazarlardaki testlerini üstlenecek. Ortak laboratuarın ortak amacı ise tek bir metodoloji, ortak bir altyapı ve ortak cihazların kullanılması olarak belirtildi. Bu şekilde daha güvenilir veriler elde edilebilecek.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.