Chrome güvenlik bahanesiyle bilgisayar hafızasını yüzde 13 daha fazla kullanacak

Chrome güvenlik bahanesiyle bilgisayar hafızasını yüzde 13 daha fazla kullanacak

Chrome, internet tarayıcısı pazarında uzun zamandır açık ara pazar lideri. Son rakamlara göre pazarın yüzde 60’ından fazlasına hakim. Diğer tarayıcılarla karşılaştırıldığında ne tip avantajları var? Google’ın olduğu her yerde, yani her yerde var. Her cihazda çalışıyorlar. Herkesin kullandığı Gmail’i en iyi onunla kullanıyorsunuz.

Bu tarayıcı genellikle diğerlerine kıyasla daha çok beğeniliyor ve kullanılıyor da çok kötü bir huyu var: Bilgisayarlarda çok fazla kaynak tüketiyor. Özellikle sınırlı olan sistem belleği, RAM kaynağına çok kötü giriyor ve bilgisayarı neredeyse kullanılamaz hale getiriyor.

Bu konuda her eleştirilen Chrome, kendine çeki düzen vermek istedi ve ne yaptı? Uygulamayı yüzde 13 daha fazla RAM kullanır hale getirdi. Özellikle eski bilgisayarları sadece internete girsin diye alınmış çok fazla hafızası olmayan bilgisayarları neredeyse kullanılamaz hale getirdi.

Google bunu güvenlik adına yaptığını söylüyor. Kendisini tebrik mi edelim, yuhalayalım mı ortada bıraktı bizi. Site izolasyonu adı verilen bu korunma sistemini kapatma gibi bir seçeneğiniz de yok. Ben onu oraya koydum bundan sonra böyle kullanacaksınız diyor Google.

Henüz mobil platformlarda bu yok. Ama yakından olun merak etmeyin. Her seferinde daha yüksek özellikli bilgisayar almak ve buna para harcamanız için sizi motive edecek birşey bulacak yazılımcılar. Eskiden Microsoft yapardı bunu. Şimdi Chrome…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş