Çılgın Türkler 4K’yı internete soktu

4K Encoding for StreamingDünyanın en büyük sorunlarından biri, yeni çıkan teknolojileri herkes tarafından kullanılabilir hale getirmek. Bunun en önemli örneklerinden biri 4K. HD yayınlar ilk kullanıma sunulduğunda bunun yayınlanacağı platform ve doğru TV cihazları bulamayan yayıncılar için durum daha farklı: 4K yayın teknolojisi, kendinden önce gelen teknolojilere kıyasla çok daha hızlı gelişiyor. Ne var ki cihazlar hazır olsa da internet üstünden geçmemesi bu teknolojiyi daha az kullanılmasına neden oluyor.

Neden internet üstünden geçmiyor? Çünkü dedesi teknolojilere kıyasla çok daha büyük bant genişlikleri istiyor. İlk hayata geçirildiğinde 50 megabitler mertebesinde olan bant genişliği isteği, 5 yıl içinde yaşanan gelişmelerle ortalama 15 megabite kadar düştü. Yine de ortalama hızı 10 megabitler mertebesinde olan dünyanın büyük bir kısmı için kullanılabilir değil.

Bu sorundan yola çıkan yüzde yüz Türk şirketi Erstream, global bir çözüm için kolları sıvamış. Türk mühendislerinin yaptığı geliştirmelerle 4K yayınları üstünde çok özel bir sıkıştırma teknolojisi geliştirmiş. Yeni sıkıştırmayla 4K yayınları neredeyse kayıpsız bir biçimde ortalama 5 megabit hızla internet üstünden izlenebilir hale geliyor. Bu hız ne anlama geliyor? ADSL ve 3G gibi dünyanın çok büyük bir bölümünde kullanılan bağlantı teknolojileriyle dahi izlemek mümkün olacak.

Bir Türk şirketi belki de ilk kez dünyanın böylesine büyük bir sorununa çare üretiyor. Erstream bu hizmeti dünyanın en önemli yayıncılık fuarlarında şirketlere sunuyor ve en büyük şirketleri tarafından kabul ve destek görüyor. Çünkü bant genişliği dışında saklama alanları üstünde yaratacağı daralmayla ciddi fiyat ve rekabet avantajı sağlıyor yaptıkları bu geliştirme…

Türkleri çılgın yapan, savaşta attıkları adımlar değil bu gibi teknolojik zıplamalar olmalı. Bir Türk’ün beyin kıvrımlarından çıkan fikirler; Google, Facebook ve Netflix gibi yüz milyar dolarlarla ifade edilen şirketlere çare oluyorsa o zaman biz gerçekten dünyanın önemli bir ülkesiyiz diyebileceğiz… Bu kadar büyük şirketler Türkiye’ye gelip bizim kapımızı çalarsa gurur duymalıyız yaptıklarımızla.