Çin, uydu sinyallerinin değerlendirilmesine dayalı çok hassas meteorolojik veriler için yeni bir küresel kayıt sistemi oluşturmayı planlıyor. Bu, China Aerospace Science and Industry Corporation Ltd. (CASIC) tarafından kurulacağı duyurulan ikinci enstitü.

Söz konusu sistem, navigasyon uyduları tarafından gönderilen sinyallerin, frekansını, fazlarını ve salınım genişliğini ölçecek ve bunların ionosfere ve atmosfere girişlerinden sonra nasıl bir değişime uğradıklarını grafikle çizecek. Meteorologlar, elde edilmiş olan bir veriler ışığında sıcaklık, nem ve atmosfer basıncı türünden bilgileri hesaplayabilecek. Teknik olarak, dünyanın tüm çevresine ilişkin bilgiler ışığında sayısal hava tahminleri yapmak, tayfun gibi afetlerin öngörmek, dünyayı çevreleyen uzaya yönelik gözlemler gerçekleştirmek ve uçuş için hassas ve uzun dönemli meteoroloji tahminleri vermek mümkün olacak. 

CASIC Enstitüsü görevlilerinden Ma Jie, arama konstelasyonundan bir test uydusunun geçen yıl yörüngesine oturtulduğunu açıkladı. Şimdi bu uydunun günde bin veri profili yakaladığı ve ürettiği belirtiliyor. Açıklanan verilere göre Çin, 2021 yılına değin “Fengyun” tipi uydu yoluyla elde ettiği verileri, 85’i Kuşak ve Yol Girişimi çerçevesinde olmak üzere, 121 ülke ve bölgenin yararına sundu. Çin tarafından geliştirilen bu keşif uyduları, 2021 yılında harekete geçirildi. “Fengyun-3E” ve “Fengyun-4B” adlı uydular, Çin meteoroloji makamlarının açıklamasına göre şimdiden dünya çapında yarar sağlayan görevler başardılar. 

Bunun dışında Çin, 92 ülke ve bölgeden gelen 1.400 uzman yararına teknik kurslar düzenledi. Meteoroloji yönetimi bünyesinde üst düzey görev yapan Xian Di, veri hizmetlerinin ve teknik personele yönelik kursların tüm katılanlar için ücretsiz olduğunu bildirdi. Gerçekten de verilere erişimde, küresel düzlemde tüm yararlanıcılar da Çinli olanlar ile aynı ve eşit muameleye tabi oluyor.