Çin martta Mars’ta

Çin Uluslararası Radyosu haberin göre Çin, Mars keşif aracını başarıyla fırlatarak, gezegene yönelik ilk bağımsız misyonunu başlattı. Çin’in ilk Mars keşif misyonunu üstlenen “Tianwen-1” adlı Mars keşif aracı, Hainan adasında bulunan Wenchang Uzay Mekiği Fırlatma Merkezi’nden bugün yerel saatle saat 12.41’de Uzun Yürüyüş-5 roketiyle başarıyla fırlatıldı.
 
Roket, 2 bin 167 saniye uçuştan sonra Tianwen-1’i planlanan yörüngeye oturttu. Böylece, Tianwen-1 Mars keşfi yolculuğuna resmen başladı. Keşif aracının, Dünya ile Mars arasındaki nakil güzergâhında 7 ay boyunca 400 milyon kilometreden fazla yol aldıktan sonra Mars’a yaklaşması, daha sonra yavaşlayarak Mars’ın çekim alanı tarafından yakalanması ve böylece Mars çevresindeki yörüngeye girmesi bekleniyor. Araç, bu sürecin ardından uygun bir zamanda Mars yüzeyine iniş ve gezegende keşif gezileri gibi görevlere başlayacak.
 
Çin Ulusal Uzay İdaresi, Çin’in ilk bağımsız Mars keşfinin başlıca hedeflerinin tüm Mars’ı gözlemlemek, keşif aracının Mars’a başarılı iniş yapmasını sağlamak ve Mars’ta keşif gezileri gerçekleştirmek olduğunu duyurdu. Araç ayrıca, Mars yüzeyinde görünüm, topoğrafik özellikler, su ve buz dağılımı, atmosfer, iyonlaşmış tabaka ve manyetik alan konularında bilimsel araştırmalar yapacak.