Çin Philips markasını aldı Avrupa’ya markalı gidecek

Hauke-Christian Dittrich

Hollandalı Philips Grubu, ev aletleri bölümünü Çinli yatırım fonu Hillhouse Capital sattı. Şirketten yapılan duyuruya göre, elektrik süpürgesi, kahve makinesi gibi cihazları üreten bölüm için Hillhouse, Philips’e 3,7 milyar avro ödeyecek.

Philips bu satıştan vergi ve diğer masraflar sonrasında 3 milyar avro civarındaki bir parayı kasasına koyacak. Bu miktarın dışında Hillhouse 15 yıl içinde gruba lisans bedeli olarak da 700 milyon avro ödeyecek. Tüm yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından devir işleminin bu yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Hollandalı şirket, ev aletleri bölümünü satma niyetini geçen yıl açıklamıştı. Tamamen tıp teknolojisi ile diş fırçası ve traş makinesi gibi kişisel bakım ürünlerinde yoğunlaşma hedefinde olan şirket, bugünkü büyüklüğüne ampul, televizyon cihazı, elektrik süpürgesi, traş makinesi sayesinde geldi.

Hillhouse Capital, bu alışveriş sonrasında 15 yıl boyunca Philips markasıyla küçük ev aletleri üretip satacak. Şirketin, Philips marka ürünlerle yeni piyasalara da açılma hedefi olduğu biliniyor.