Corona virüsü iPhone üretimini vurabilirmiş

Nikkei Asian Review yayını, Apple’ın yılın ilk yarısında iPhone üretimini artırmayı planladığını, ancak Çin’deki Corona virüsün patlak vermesiyle bu kararın mümkün olamayabileceğini dile getirdi.

Kaynaklar, Apple’ın tedarikçilere, 2020’nin ilk çeyreğinde yıllık yüzde 10 artışla 80 milyona kadar iPhone üretmeleri gerektiğini söylediğini vurguladı. Siparişlerin büyük bir kısmı iPhone 11. 15 milyonun satıcının Mart ayında açıklayacağı giriş seviyesi bir model olması da bekleniyor.

Şubat ayının üçüncü haftasında yeni modelin başlayacak üretimine hazırlanılıyor. Ancak dolaşımı üzerindeki kısıtlamaların bulunduğu bölgelerde seri imalat nasıl yapılacak bu hala gizemini koruyor.

Solunum yolu virüsüne yakalanan 100’den fazla insanın öldüğü bildirildi ve küresel olarak 4.500’den fazla enfeksiyon vakası bildirildi.

Apple’ın Çin’deki en büyük üretim ortaklarından biri olan Foxconn, virüsün tedarik zincirini etkileyebileceğini itiraf etti. Geçen hafta kurucu Terry Gou bir basın toplantısında endişelerini dile getirdi: “Haberlerin Yeni Ay tatilinden sonra çalışanların şirkete dönmesine izin verip vermemeyi tartışıyoruz” dedi.