Dell’den Türkiye’ye yatırım gelecek mi?

Dell’den Türkiye’ye yatırım gelecek mi?

Dünyanın en büyük halka açık olmayan teknoloji şirketi Dell Technologies, Dell Technologies Capital isimli girişim sermayesini gün yüzüne çıkardı. Dell Technologies Capital, 70’i aşkın erken aşamadaki girişimlere aktif şekilde yatırım yaptı. Birkaç yıl önceki kuruluşundan bu yana görevi, şirket kurucularına ve ekiplerine yenilikçi teknoloji çözümleri geliştirmeleri ve bunları piyasaya sunmalarında yardım etmek olan şirket, ilk kez yatırımlarını ortaya çıkarıyor.

“Dell Technologies Capital’da, umut veren girişimlerin dünyayı değiştirmek için nelere ihtiyaç duyduğunu iyi biliyoruz,” diyen Dell Technologies başkanı ve CEO’su Michael Dell sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Onlara, inovasyonlara devam etmeleri ve potansiyellerini maksimum düzeye çıkarmaları için gereken kaynakları, ölçeği ve uzmanlığı sunuyoruz.”

Girişim ekibi; Dell, Dell EMC, Pivotal, RSA, SecureWorks, Virtustream ve VMware’i içeren Dell Technologies’in benzersiz kurumsal ailesiyle bağlantılı teknolojilerin yenilikçi alanlarına odaklanıyor. Dell Technologies Capital’ın yatırım alanlarına verilebilecek örnekler arasında depolama, yazılım tanımlı ağ, yönetim ve orkestrasyon, güvenlik, makine öğrenimi/yapay zekâ, Büyük Veri/analiz, bulut, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve DevOps yer alıyor.

Yatırım hızı gittikçe artıyor

Sermayenin, girişimin başarı yolunda ilerlemesi için yalnızca bir başlangıç oluşturduğuna değinen Dell Technologies Capital başkanı Scott Darling, “Yeni şirketler, kapsamlı ve derin uzmanlığının yanı sıra kaynaklara ve ölçeğe erişim sağlayan aktif yatırım ortakları arıyor. Dell Technologies Capital, portföy şirketlerimizin bağımsızca hareket edecek bir hıza ulaşmasına yardımcı olacak kapsamlı bir sektörel iletişim ağına sahip deneyimli yatırımcılardan oluşan bir ekip. Bu yatırımları gizlilik içerisinde birkaç yıldır sürdürüyoruz ve yatırım hızımızı giderek artırıyoruz” dedi.

Dell Technologies Capital, Dell Technologies’in kurumsal ailesine özel global ölçek, kanal, OEM ve pazara giriş ilişkilerine erişimin yanı sıra deneyimli yönetim kurulu üyeleri ve derin teknik uzmanlık sunuyor. Ayrıca sektörde lider teknoloji uzmanlarına, yatırımcılara ve şirket yöneticilerine de erişim imkânı veriyor.

Dell Technologies Capital’in portföyünde yer ala iki şirket bu yıl öne çıkıyor:

  • Edico Genome, DNA sekanslama ile ilişkili yoğun iş yüklerini analiz etmek için tasarlanmış ilk bio-IT işlemciyi ve uçtan uca bir platform yarattı.Edico Genome, Dell Technologies ile birlikte, standart yazılımla 24 saatten fazla süren tüm bir genomun analizinin 22 dakikada yapılmasını sağlayan önceden yapılandırılmış olağanüstü bir çözüm sunuyor.
  • Graphcore, Makine Öğrenimi (ML) ve Yapay Zekâ (AI) uygulamaları için yoğun hızlandırma sunan yeni bir teknoloji geliştirdi. Şirketin Zekâ İşlem Birimi (IPU), özel olarak makine zekâsı iş yüklerine yönelik olarak tasarlanan ilk birim. Graphcore IPU platformları performansı iyileştirmek, verimliliği artırmak, bulut ve kurumsal veri merkezlerindeki AI uygulamalarını hızlandırma maliyetini düşürmek için tasarlanmış. Dell Technologies Capital, Graphcore’a, yenilikçi teknolojilerini çok daha fazla müşteriye ulaştırmak üzere Dell Technologies’in OEM ve ürün entegrasyon özelliklerinden faydalanması için yardım ediyor.

Dell Technologies Capital hakkında mevcut portföyü ve önceki yatırımlarını içeren daha fazla bilgiyi delltechnologies.com/capital adresinde bulabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş