Çocuklarımızı daha iyi okusunlar, bugün bizim olduğumuzdan daha iyi insanlar olsunlar ve bizim onlara verdiğimiz bir bardak suyu sürahiye dönüştürüp yarınlara daha iyi bir ülke bıraksınlar diye okula gönderiyoruz.

Devlet çocuklarımız için kitap seçimini yapıyor. Onlara kitapları ücretsiz bir biçimde veriyor ki ailelerin durumu olanlar olmayanlar bundan faydalanabilsin diye. Bu kitapları da bizzat seçtiği uzmanlara yazdırıyor ki çocuklarımız olur olmaz şeyler okumasınlar diye.

6. Sınıf sosyal bilgiler kitabı. İçini okuyunca çocuklarımızı haklarını arayan, duyarlı ve bilinçli bireyler olarak yetiştirmeyi hedefleyen bir yayın olduğunu görebiliyorsunuz.

Ancak…

İçinde bir bölüme inanamadım. İçinde bir bölümde dilekçe nasıl ve niye yazılır anlatılan bir bölümde örnek olarak bir dilekçe konmuş. Dilekçede çocuklarımızın baz istasyonu kaldırılması için neler yapması gerektiği anlatılıyor ve bu da sağlığa verdiği zararlarla uzun uzadıya tarif ediliyor.

Bu tarifin içinde baz istasyonunun ne işe yaradığından bahsedilmiyor. BTK gibi regülatör kurumların baz istasyonu konusunu regüle etmek için yaptıkları, anlık ölçümleri, şirketleri nasıl zorladıkları da yok. Onlar tek bir bakış açısıyla baz istasyonlarının zararlı olduğuna karar vermişler ve oradan yürümüşler.

Beyler bayanlar o iş öyle olmuyor. Siz ders kitabı yazıyorsunuz. Tek taraflı, tek bakış açılı şeyler veremezsiniz. Baz istasyonu olmazsa neleri yapamayacağımızı biliyor musunuz? Dünya Sağlık Örgütü’nün izin verdiği ölçümlerin kaç kat altında çalıştırıldığını biliyor musunuz? Baz istasyonu kadar ışıma yapan saç kurutma makinesi, mikrodalga fırın ve buzdolabı gibi cihazların kimse tarafından regüle edilmediğini biliyor musunuz?

Biz çocukları daha teknolojiye yakın ve bilinçli eğitelim dedikçe sizin bu yaptığınız iş mi? Çocuklarımıza bilinç ve şuur vermek baz istasyonlarının kaldırılmasına mı kaldı?

Olmaz böyle şey.

Devleti bu konuda BTK gibi uzman bağımsız kurumlara danışarak ciddi adımlar atmaya davet ediyorum.

Aynı şekilde operatörleri de bu konuda daha etkin olmaya çağırıyorum.